Kolejny krok do budowy nowej drogi łączącej Limanową z Gdowem. Samorządy poznały nowe, możliwe warianty przebiegu trasy. Według planu nowa droga ma nie tylko skróci trasę i czas przejazdu pomiędzy dwoma powiatami. Będzie też znacznie przyspieszać przejazd kierowcom na odcinku z Krakowa do Nowego Sącza, czy w rejon Gorców.
W kwietniu zeszłego roku samorządy podpisały porozumienie ws. opracowania studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego. Dotyczy ono nowej trasy łączącej dwie drogi wojewódzkie 966 z 965 w rejonie Limanowej. Do tej pory władze lokalnych samorządów znały cztery możliwe warianty przebiegu nowej drogi. Teraz projektant działający na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich przedstawił także wariant 5 i 6.
Starosta limanowski Mieczysław Uryga, zauważa, że powstały one po wcześniejszych rozmowach z samorządowcami.
– Projektanci skupili się na sugestiach czy podpowiedziach samorządowców, bo właśnie oni najlepiej wiedzą co można ominąć, patrząc na ukształtowanie terenu, ale też różnego rodzaju cieki wodne czy osuwiska.
Jak zauważa wójt gminy Limanowa, Jan Skrzekut, koncepcje zmieniły się w porównaniu do tych poprzednich, przedstawianych około pół roku temu.
– Obecnie przedstawiano odważniejszy przebieg. Wynika to z tego, że nie ma możliwości dostosowania nowej drogi wojewódzkiej, która ma zupełnie inne parametry drogi niż powiatowa.
Na razie nie wybrano jeszcze ostatecznego wariantu. Samorządowcy liczą, że uda się go wstępnie wskazać jeszcze w tym miesiącu, bo to otworzy drogę do kolejnych prac.
Znaczenie tej trasy widzą też samorządy, przez które nie będzie przebiegać nowa droga. Wójt Łukowicy, Bogdan Łuczkowski, podkreśla, że z nowej trasy mogą skorzystać także jego mieszkańcy.
– Bardzo dużo osób przemierza tę trasę. Jeżeli chodzi o komunikację, to będzie bardzo dobre rozwiązanie. Łącznik ma zacząć się za Limanową i skończyć w miejscowości Zagórzany, koło Gdowa, tak aby komunikacja między naszym regionem a Krakowem bardzo się poprawiła.
Budowa nowej drogi to wciąż melodia przyszłości. Po wyborze wariantu będzie trzeba przejść m.in. procedurę konsultacji społecznych, w której trakcie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi. Później konieczne jest jeszcze uzyskanie odpowiednich zgód m.in. środowiskowej.
Dopiero wtedy możliwe będzie szukanie wykonawcy i funduszy, za które droga zostanie wybudowana.