Wyższe wynagrodzenia dla rodzin zastępczych, zakaz otwierania nowych domów dziecka – to najważniejsze zmiany. W życie weszła nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Mówiła o tym na antenie RDN Małopolska poseł PiS Urszula Rusecka.
Wicerzecznik partii i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny była gościem audycji Słowo za Słowo.
– Wśród najważniejszych zmian jest podwyższenie wynagrodzenia dla rodzin zastępczych, prawie dwukrotnie. To także zakaz tworzenia nowych domów dziecka co ma się przysłużyć deinstytucjonalizacji w tym obszarze. Bardzo ważne, żeby powstawało jak najwięcej rodzin zastępczych.
Przepisy oznaczają też zmiany dla osób usamodzielniających się, czyli takich, które przebywając w pieczy kończą 18. rok życia. Ponadto jest także możliwość wyboru powiatu, z którym rodzina zastępcza chce współpracować.
To nie jest koniec zmian w pieczy zastępczej – dodaje poseł Rusecka.
– Przygotowywane są kolejne zmiany. Będzie to dotyczyć profilaktyki, czyli asystentów rodzin, żeby rodziny dysfunkcyjne miały pomoc, aby dzieci zachować w rodzinie. Zmiana będzie także dotyczyła osób z niepełnosprawnościami, przebywających w pieczy zastępczej.
Nowe przepisy przewidują także poprawę organizacji procedur adopcyjnych i ułatwienie procesu adaptacji dziecka w rodzinie przysposabiającej.
Przepisy zakładają również wprowadzenie centralnego rejestru pieczy zastępczej. Zgromadzi on w jednym miejscu dane pozwalające na łatwiejsze znalezienie wolnego miejsca dla dziecka na obszarze całego kraju.