Święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej

candle gebc960d42 1920

fot. pixabay.com

2 lutego w Kościele katolickim obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Jest także nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia, podczas Mszy świętych, księża pobłogosławią świece.

Brat Łukasz Malinowski, redemptorysta przypomina, że święto Ofiarowania Pańskiego upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

– Jezus przyszedł wypełnić wszystko co jest napisane w Piśmie Świętym, dlatego Maryja i Józef również przynoszą Jezusa do świątyni, aby Go ofiarować – przedstawić Bogu. To także dla nas zaproszenie, żeby doceniać to co otrzymujemy od Boga i ofiarowywać to Panu Bogu. To budowanie świadomości od kogo to wszystko mamy i komu należy się cześć i chwała za te dary, które otrzymujemy.

Wierni idą do kościoła ze świecami. Ponadto kończy okres śpiewania kolęd.

– W kościele święcimy świece jako znak tego, że należymy do Chrystusa, który jest światłem. Ponadto rozbieramy choinki i szopki. Kończy się piękny czas Bożego Narodzenia, gdzie w polskiej tradycji trwa on do 2 lutego, natomiast liturgicznie okres Bożego Narodzenia skończył się w niedzielę Chrztu Pańskiego.

Od roku 1997 w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego – transmisja w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz

Exit mobile version