Setki milionów złotych dla Aglomeracji Tarnowskiej. Na co te środki zostaną przeznaczone?

327787676 411032924555030 4244648225175121803 n

fot. FB Romana Ciepieli

Inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową oraz odpadami, a także w edukację i mobilność transportową – to cztery obszary, w ramach których Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska ma zamiar pozyskać środki w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Gminy z subregionu tarnowskiego skupione w stowarzyszeniu mogą liczyć łącznie nawet na 57 mln euro dotacji.

Samorządowcy za kilka dni mają przedstawić gotowe pomysły do Urzędu Marszałkowskiego.

– Pan Marszałek oczekuje odpowiedzi do 10 lutego i ją uzgodniliśmy, proponując skoncentrowanie działań na terenie naszej Aglomeracji w czterech priorytetach. Uznaliśmy, że to będzie najlepsze rozwiązanie z tego powodu, że gdybyśmy zaakceptowali pomysł podzielenia tej kwoty na siedem różnych priorytetów, to w tych, w których byłyby kwoty niewystarczające do rozwiązania jakiegoś problemu, wyłączylibyśmy możliwość ubiegania się o pieniądze, nie tylko przez gminy, ale i organizacje pozarządowe, czy przedsiębiorców. Nie możemy do takiego stanu dopuścić – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który jest jednocześnie prezesem zarządu Aglomeracji.

Włodarz miasta przyznaje, że chciałby z otrzymanych środków w Tarnowie wybudować nowy zakład zajmujący się sortowaniem śmieci, a także dworzec autobusowy i liczy, że oba pomysły uzyskają poparcie zrzeszonych gmin.

– Projekty są już na ukończeniu, więc jak będą uzgodnione wszystkie zasady dofinansowania, będziemy gotowi do przetargu i myślę, że dość szybko ten dworzec będzie mógł powrócić w okolice ul. Krakowskiej. Nie będzie on zlokalizowany w tym samym miejscu, ponieważ ten obiekt znajduje się w prywatnych rękach i właściciel nie prowadzi już takiej działalności. Uważam, że wielka szkoda, zupełnie niepotrzebnie doszło do prywatyzacji PKS-u. Natomiast miasto o takim statusie jak Tarnów nie może być pozbawione dworca przesiadkowego i taki wybudujemy po południowej stronie dworca kolejowego.

O ile pomysł utworzenia nowej sortowni przy wysypisku śmieci w Krzyżu najprawdopodobniej może zostać poparty przez resztę samorządów, tak komplikuje się sprawa z budową dworca.

– Jeżeli chodzi o segregownię, to jak najbardziej jest to wskazane, poza tym od tego tematu nigdy nie uciekniemy. Myślę, że ze wszystkimi wójtami i burmistrzami z regionu porozumiemy się i dołożymy, żeby później mieć z tego profity w postaci kosztów. Z kolei temat szeroko rozumianej komunikacji jest do poważnej dyskusji. Dworzec autobusowy może powstać, natomiast my jako gmina chcemy poszerzyć ofertę komunikacyjną i jeżeli mielibyśmy w tym partycypować, to musiałoby się wiązać z polepszeniem komunikacji na terenie naszej gminy i musielibyśmy z tego tytułu czerpać jakieś profity. Jeżeli mamy tylko dołożyć pieniądze do inwestycji, z której nasi mieszkańcy nic nie będą mieli, to jesteśmy na nie

– informuje Marcin Kiwior.

Wójt Skrzyszowa jednocześnie podkreśla, że gmina w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zamierza rozszerzyć na własnym terenie dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej.

– Ze względu na to, że nasza gmina bardzo szybko się rozbudowuje, zarówno pod względem mieszkaniowym, jak i gospodarczym, chcemy rozwinąć sieć wodociągowo-kanalizacyjną, którą systematycznie powiększamy. Natomiast w nowym okresie programowania akurat na ten cel ma być mało środków, dlatego właśnie z tego źródła chcielibyśmy zaczerpnąć i dokończyć te obszary, które jeszcze nie są skanalizowane, bo one istnieją. Chcemy podnieść poziom jakości życia mieszkańców, bo przecież mamy XXI wiek. Sądzimy, że te pieniądze w pełni by nie wystarczyły na zaspokojenie naszych potrzeb, ale zrobiłyby to w bardzo dużym stopniu.

W podobnym kierunku swoje pomysły kieruje Gmina Wietrzychowice. Wójt Tomasz Banek mówi, że na tym polu istnieje duże prawdopodobieństwo współpracy z pozostałymi samorządami.

– Gmina Wietrzychowice chce iść w kierunku rozbudowy kanalizacji. Widzimy w tym potencjał, co do współpracy z gminami będącymi w Aglomeracji, a także z miastem Tarnów i Tarnowskimi Wodociągami. Nie wykluczam takiej możliwości, że w przyszłości gmina Wietrzychowice może współpracować na niwie gospodarki ściekowo-wodnej.

Wszystkie samorządy zrzeszone w Aglomeracji Tarnowskiej ustaliły, że do 7 lutego przedstawią projekty inwestycji wraz z kwotami, jakie chcieliby pozyskać z europejskiego dofinansowania. Następnie zostaną one przekazane do Urzędu Marszałkowskiego, który podejmie decyzję o ich akceptacji lub odrzuceniu. Dopiero później będzie podjęta decyzja o przekazaniu środków na konkretne projekty inwestycyjne, które mają powstać w ramach Stowarzyszenia.

Exit mobile version