Kościół tarnowski obchodzi 50-lecie działalności misyjnej. Pierwsze było Kongo.
W 1973 roku do tego kraju udali się pierwsi tarnowscy misjonarze. Z okazji jubileuszu delegacja diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem poleci za kilka dni do Republiki Konga. Do Afryki uda się także jeden z kapłanów, który 50 lat temu rozpoczął głoszenie Ewangelii w ówczesnej Ludowej Republice Konga. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział również biskup kielecki Jan Piotrowski, który był przed laty tarnowskim misjonarzem w Kongo.
Jak mówi dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. Krzysztof Czermak, Kongo było pierwszą misją tarnowskich kapłanów.
– To był czas kiedy miejscowy biskup Georges Singha zwrócił się do Episkopatu Polski o przysłanie misjonarzy. Poszukiwania chwile trwały, a ta prośba doszła do ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, który dał pozytywną odpowiedź. Ta pierwsza trójka to byli: śp. ks. Stanisław Łacny, a także Andrzej Piotrowski, który posługuje jako rezydent w Nowym Sączu i ks. Stanisław Jeż, który wybiera się teraz z delegacją do Konga.
Bp Andrzej Jeż będzie konsekrował kościół wybudowany w Dolisie przez tarnowskiego misjonarza ks. Mariana Pazdana. Ponadto poświęci szkołę w dzielnicy Diata w Brazzaville. Jej patronem będzie ks. Jan Czuba – tarnowski misjonarz, który zginął w Republice Konga.
– Ten pomysł ze strony księdza Macieja Fleszara jest godny pochwały, bo tak jak my w Kościele tarnowskim potrzebujemy mówić o męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby, to tak samo potrzeba o niej mówić w Republice Konga. Ten żywy pomnik, którym jest szkoła, będzie ciągle przypominał osobę księdza Jana.
Delegacja diecezji tarnowskiej odwiedzi także miejsce śmierci ks. Jana Czuby w Loulombo z okazji zbliżającej się 25. rocznicy śmierci misjonarza.
W parafii w Brazzaville, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Piotrowski odbędą się obchody 50-lecia przybycia tarnowskich księży do ówczesnej Ludowej Republiki Konga.
– Główne uroczystości przewidziane są w niedzielę, 5 lutego w parafii Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia. Ks. Bogdan zaprosił kongijski Episkopat. Mszy św. będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a okolicznościowe słowo wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski.
Obok głoszenia Ewangelii, udzielania sakramentów owocem pracy tarnowskich misjonarzy w Republice Konga są dzieła materialne: budowane kościoły, kaplice, plebanie, domy katechetyczne, domy pielgrzyma, szkoły, studnie, pomoc najbiedniejszym.
Przez pół wieku pracowało w Kongo 31 tarnowskich księży i 4 osoby świeckie oraz 21 sióstr józefitek, z których dla siedmiu ziemią rodzinną jest diecezja tarnowska.
Dziś w Republice Konga Ewangelię głosi trzech tarnowskich misjonarzy. Są to pracujący od ponad 30 lat ks. Marian Pazdan i ks. Bogdan Piotrowski a także najmłodszy stażem ks. Maciej Fleszar, który od 6 lat tworzy nową parafię w Brazzaville w dzielnicy Diata.
50 lat temu wyjazd trzech tarnowskich księży do Konga był początkiem wielkiego otwarcia się diecezji tarnowskiej na dzieło misyjne Kościoła.
Cała rozmowa z ks. Krzysztofem Czermakiem: