W niedzielę przypada rocznica poświęcenia bazyliki katedralnej w Tarnowie. Mszy św. o godz. 10.30 będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wszyscy którzy w tym dniu nawiedzą bazylikę katedralną, po spełnieniu zwyczajnych warunków, mogą zyskać odpust zupełny i ofiarować go za siebie, albo za duszę w czyśćcu cierpiącą.
Jak mówi proboszcz ks. Adam Nita, katedra to pierwszy kościół w diecezji, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia.
– Kościół katedralny w Tarnowie jest najważniejszym zabytkiem w mieście i regionie. To ośrodek, który promieniuje na cały Tarnów. Wchodząc do katedry można powiedzieć, że mówią wieki. Tutaj można spotkać się z historią Tarnowa i Polski. W świątyni mamy niepowtarzalne zabytki architektoniczne, są słynne w Polsce i nie tylko. To największe pomniki nagrobne właścicieli Tarnowa – Tarnowskich i Ostrogskich – podkreśla proboszcz parafii.
Przez lata kościół katedralny był jedyną parafią w Tarnowie i w tej świątyni modlili się mieszkańcy całego miasta i okolic. Także dziś do katedry przychodzą ludzie z całego Tarnowa i regionu, żeby się wyspowiadać, adorować Najświętszy Sakrament.
Od kilku lat w świątyni trwa adoracja przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Katedra jest także sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Dużym kultem cieszy się łaskami słynąca, barokowa figura Matki Boskiej Bolesnej.
Powstanie parafii w Tarnowie wiąże się z lokacją miasta. Wobec braku dokumentów erygujących parafię, przyjmuje się, że kościół parafialny na terenie miasta został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w., taka bowiem była ówczesna praktyka kościelna, że w obrębie murów miejskich erygowano parafię i budowano kościół zapewniając opiekę duszpasterską mieszkańcom miasta. Kościół wzniesiony w Tarnowie od początku nosił wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.