W Zakliczynie odsłonięto pomnik ku czci ofiar niemieckich zbrodni

381

fot. Zakliczyńskie Centrum Kultury

Były wspomnienia świadków, przemówienia i sesja popularnonaukowa – w Zakliczynie odsłonięto Pomnik Pamięci Ofiar Getta.

Jak podkreśla burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, miejsce lokalizacji pomnika i osoba inicjatorki jego powstania są znamienne.

– Pomnik upamiętniający getto w Zakliczynie powstał w symbolicznym miejscu, bo właśnie na terenie ówczesnego getta, w pobliżu wejścia do niego od strony rynku. Inicjatorką powstania pomnika była pani Anna Grygiel-Huryn, która urodziła się w getcie w Zakliczynie w 1942 roku. Przeżyła wojnę dzięki pomocy polskiej rodziny, Franciszka i Marii Jaroszów. Pomnik powstał dzięki współpracy samorządu Gminy Zakliczyn i Instytutu pamięci Narodowej z panią Anną Grygiel-Huryn.

Pomnik stanął na skwerze przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Browarki.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wojciech Kolarski – sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, urodzona z zakliczyńskim getcie Anna Grygiel-Huryn – Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu Oddział w Krakowie, dr Mateusz Szpytma – Zastępca Prezesa IPN.

Nie zabrakło także modlitwy, którą poprowadzili rabin Rafael Popak i ks. dziekan Paweł Mikulski.

Po uroczystościach na skwerze odbyła się sesja popularnonaukowa w Sali im. S. Jordana, podczas której głos zabrali dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Wydarzenie zakończyło się spotkaniem z Anną Grygiel – Huryn w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie.

 

Exit mobile version