Brak dostępu do kolei, autostrady, dróg szybkiego ruchu czy bliskość z większymi ośrodkami miejskimi – z takimi problemami borykają się mniejsze gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które również chcą pozyskiwać nowych przedsiębiorców. W Zalasowej (gm. Ryglice) odbyła się konferencja 'Rozwój przedsiębiorstw w gminach miejsko-wiejskich’, której celem było przedstawienie możliwości działania biznesu we wszystkich ośrodkach samorządowych i promowanie potencjału gospodarczego gmin.
Jak mówi burmistrz Ryglic Paweł Augustyn, dzięki tego typu spotkaniom przedstawiciele mniejszych gmin mogą dowiedzieć się, jak promować swój region, by przyciągnąć do siebie inwestorów.
– Taka gmina, jak Ryglice ma dużo gorszy start, ponieważ przez nią nie przebiega kolej, autostrada, droga szybkiego ruchu, droga wojewódzka czy krajowa. Mamy tylko jedyną drogę powiatową o bardzo niskiej nośności. Jesteśmy w odległości 20 km od Tarnowa, w związku z tym przedsiębiorca, mając do wyboru gminę Ryglice a obrzeża Tarnowa, gdzie do autostrady ma 2 kilometry i może wybudować sobie wielkie magazyny, to wybiera miasto Tarnów. Stąd my bierzemy udział w szkoleniach po to, żeby wykorzystywać inne możliwości, metody, wśród przedsiębiorców, aby u nas chcieli inwestować.
Dyrektor Działu Obsługi Inwestora w Krakowskim Parku Technologicznym Krystyna Sadowska, podkreśla, że na gminach ciąży odpowiedzialność rozwoju przedsiębiorczości. Jednak, by być efektywnym, muszą wiedzieć, jak sprawnie działać w tej tematyce.
– Na terenie każdej gminy są przedsiębiorcy, jak np. fryzjerzy, osoby prowadzące sklep czy mające produkcję, którzy zamierzają w najbliższym czasie inwestować. Gmina musi wiedzieć, w jaki sposób powinna poukładać sobie z nimi relacje i budować lokalną przedsiębiorczość. Ludzie, którzy widzą, że sąsiadom idzie dobrze, też nabierają chęci i motywacji do tego, żeby korzystać z tych samych ulg, pomocy. My staramy się tego typu inicjatywy w Małopolsce pobudzać. To się jak najbardziej udaje, a gmina Ryglice jest tego najlepszym przykładem.
By odpowiednio przygotować gminnych urzędników do prowadzenia rozmów z przedsiębiorcami, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prowadzi projekt Standardy Obsługi Inwestora, m.in. przy wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego. W jego ramach prowadzone są szkolenia, które pozwolą wypracować podobne mechanizmy działania samorządów w całym województwie, co pozwoli poprawić jakość usług oraz zdobywać nowe relacje biznesowe.
Podczas konferencji, gmina Ryglice również chętnie dzieliła się z samorządowcami swoimi doświadczeniami ze współpracy z przedsiębiorcami.
– Staramy się być liderami dla mieszkańców czy inwestorów. Od początku mojej kadencji inwestor był i jest traktowany poważnie i robiliśmy wszystko, żeby ściągnąć ich jak najwięcej do gminy. To nam się udało. Przedstawiliśmy przedsiębiorcom różnego rodzaju możliwości wsparcia, aby mogli inwestować środki finansowe, po pierwsze w naszej gminie, budując ośrodki gospodarcze, a po drugie uzyskać wsparcie przy realizacji projektów, jak np. Polski Ład
– przedstawia Paweł Augustyn.
Zdaniem wicemarszałka województwa małopolskiego Józefa Gawrona, kluczowe jest równomierny rozwój wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, nie tylko przez większe ośrodki miejskie, ale również mniejsze samorządy po to, by cały region mógł się dobrze rozwijać.
– Jeśli myślimy o zasobnej Małopolsce, to musi to być Małopolska, która ma silną gospodarkę, a ona jest zróżnicowana. Oprócz dużych koncernów, działających na naszych terenach, inwestycji zagranicznych, inwestorów i koncernów nierodzimych, ważne jest również postępowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jako inicjatyw lokalnych przedsiębiorców. Kluczowe jest również wspieranie już działających firm, np. rodzinnych, bo takich w Małopolsce też jest wiele.
To już kolejne tego typu wydarzenie organizowane w gminie Ryglice. Na zakończenie konferencji przedstawiciele gminy otrzymali z rąk wicemarszałka województwa małopolskiego Józefa Gawrona certyfikat potwierdzający w wysokim stopniu wdrożenie projektu Standardy Obsługi Inwestora.
W spotkaniu w Zalasowej wzięło udział blisko 100 przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów i 20 prelegentów.