Grupa Azoty uruchomiła w Tarnowie drugą instalację kwasu azotowego stężonego za prawie 60 mln złotych

Instalacja Stezonego Kwasu Azotowego Grupa Azoty 2

fot. Grupa Azoty

Nowa linia produkcyjna ma zdolność produkcyjną 40 tys. ton rocznie. Pozwoli ona zwiększyć moce produkcyjne w tarnowskiej spółce o 100 procent.

Od teraz w Tarnowie rocznie może powstawać nawet 80 tys. ton kwasu azotowego stężonego o stężeniu powyżej 98 proc.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc podkreśla, że ta inwestycja ma duże znaczenie, nie tylko dla zabezpieczenia dostaw do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, ale i przyszłości całej spółki.

– Nowa instalacja kwasu stężonego umacnia naszą pozycję rynkową w segmencie chemii. Grupa Azoty to drugi producent w Europie nawozów azotowych, a trzeci – nawozów wieloskładnikowych. Ale chemia i tworzywa to są te dwie pozostałe 'nogi’ naszej produkcji, które pozwalają nam stabilnie myśleć o przyszłości w tej trudnej zmieniającej się rzeczywistości wojennej, którą współcześnie mamy w Europie. To dzięki temu, że mamy wiele różnych biznesów, które są ze sobą połączone, możemy ze spokojem myśleć o naszej przyszłości.

Grupa Azoty jest jedynym w całym kraju producentem tego rodzaju kwasu, który jest tworzony w Tarnowie niemal od samego początku funkcjonowania zakładu. Dlatego spółka od kilku lat myślała nad rozbudową i stworzeniem drugiej linii produkcyjnej. Pozwolenie na jej utworzenie otrzymała w 2020 roku, a sam proces budowlany trwał 2,5 roku i pochłonął ponad 57 mln zł. Ruch testowy instalacji, potwierdzający uzyskanie zdolności produkcyjnej, odbył się w pierwszej połowie grudnia 2022 roku.

– Do realizacji tego projektu inwestycyjnego zaangażowaliśmy w 100 procentach firmy z polskim kapitałem. Większość z nich to firmy lokalne. Jako zarząd grupy kapitałowej bardzo pilnujemy tego, żeby właśnie jak największe oddziaływanie miało miejsce w tej 'Małej Ojczyźnie’, w której funkcjonujemy i realizujemy te ambitne projekty inwestycyjne

– mówi wiceprezes zarządu Grupy Azoty Grzegorz Kądzielawski.

Kwas azotowy stężony, wytwarzany w Tarnowie, jest używany jako składnik do m.in. pianek poliuretanowych, barwników, środków ochrony roślin, dodatków do paliw, które zmniejszają emisje spalin, jak również innych syntez organicznych.

Exit mobile version