Dlaczego niektórzy uczniowie wypisują się z katechezy? Katecheta z III LO o nauczaniu religii w szkole średniej

324706315 1371264500337568 6826965573441533219 n

fot. archiwum ks. Mariana Kostrzewy

Pielgrzymka do Medjugorie, górskie wycieczki, konkursy i olimpiada – to także miejsca, gdzie można przekazywać wiedzę religijną. W Pulsie Regionu opowiadał o tym katecheta III LO w Tarnowie ks. Marian Kostrzewa. Od kilku lat zabiera on uczniów na pielgrzymkę do Medjugorie. Tak będzie także podczas tegorocznych wakacji.

– Tak planujemy, zresztą młodzież sama prosi o te wyjazdy. Nie ma dnia, żeby ktoś z uczniów nie pytał czy pojedziemy, bo ktoś kto był w tamtym roku opowiedział mi o swoim doświadczeniu Kościoła i wspólnoty jaka tam jest. Jeżeli młodzież chce, to organizuję taki wyjazd, bo widzę owoce.

Katecheta chodzi także z młodymi po górach.

– Będąc w górach jesteśmy bliżej Boga. W szkole założyliśmy koło PTTK im. ks. Gadowskiego. Mamy projekt zdobywania Korony Gór Polskich. 60 osób się zapisało. W tym gronie są także osoby, które nie chodzą na religię. Jest to przestrzeń do spotkania z Bogiem i z księdzem. Podczas tych wycieczek rozmawiamy, młodzi zadają pytania, więc trwa katechizacja w innej przestrzeni.

A ilu uczniów nie chodzi na religię?

– Często rodzice wypisują dzieci kiedy dwie lekcje religii są pod rząd i to pod koniec dnia. Zwłaszcza w klasach pierwszych jest ten problem. Więc jeżeli lekcje religii zaczynają się ok. 15.15 to jest wielka pokusa, bo sporo osób dojeżdża. Kiedy lekcje są rozdzielone to raczej wypisy są sporadyczne. U mnie w szkole mamy ok. 1000 młodzieży, na religię nie chodzi ok. 180 uczniów.

Ilu uczniów w diecezji tarnowskiej chodzi na lekcje religii? O najnowsze dane z tego roku szkolnego zapytamy gościa audycji Rozgryźć Kościół w czwartek po 9.00. Będzie nim dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. dr Andrzej Jasnos.

 

Rozmowa z ks. Marianem Kostrzewą:

Exit mobile version