Tylko 6 tysięcy rocznie ma kosztować dzierżawa terenu na krynickiej Górze Parkowej. Pomysł wzbudza kontrowersje, ale władze miasta mają swoje argumenty za takim rozwiązaniem. To między innymi zapowiadane milionowe inwestycje Polskich Kolei Linowych w tym miejscu.
– To jest czysta łąka o powierzchni 1,3 hektara
– mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.
– 6 tysięcy złotych rocznie za dzierżawę terenu to zaskakująco niewiele – uważa mieszkaniec Krynicy-Zdroju.
– To jest 400 złotych miesięcznie. Mam kolegę, który ma w Krynicy stoisko z serkami o powierzchni 3×4 metra i płaci czynsz o wysokości 2000 złotych miesięcznie. Gdzie tu logika? PKL ma niby inwestować, ale czy przy obecnej sytuacji w Polsce i na świecie faktycznie będzie inwestować?
– zastanawia się kryniczanin z którym rozmawialiśmy.
Burmistrz uzdrowiska Piotr Ryba uważa, że taki ruch jest logiczny, bo inwestycje PKL-u będą i to za 20 milionów złotych.
– Ma powstać między innymi wieża widokowa na Górze Parkowej, z widokiem na Tatry. Planuje się też budowę karuzeli weneckich i zagospodarowanie terenu wokół rajskich ślizgawek oraz wykonanie muzeum multimedialnego. Ponadto za około 2 miliony ma powstać tzw. polana muzyki i świateł
– wylicza.
Umowa dzierżawy ma zostać podpisana na 30 lat. Na taki czas jej obowiązywania zgodzili się już kryniccy radni. Jeśli Polskie Koleje Linowe nie zrealizowałyby obiecanych inwestycji, czynsz wzrośnie dziesięciokrotnie.
– Przy realizacji tych inwestycji będziemy co roku dostawali z podatków około 200 tysięcy złotych. Do tego zyski pośrednie – z opłaty uzdrowiskowej, noclegów i gastronomii. Spodziewamy się turystycznego boom-u po powstaniu wieży. Sama kolejka na Górę Parkową po renowacji przyciąga dużo ludzi
– mówi burmistrz Krynicy.
Piotr Ryba informuje również, że związani również z PKL-em właściciele kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką także zapowiadają duże inwestycje na tej górze.
– Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych na trasy narciarskie i koleje krzesełkowe. Tacy inwestorzy są skarbem i trzeba zabiegać, by chcieli tu inwestować. Znam przykłady gmin, które oddają tereny za darmo, byleby pojawiła się inwestycja. U nas będzie to umowa dzierżawy. Gmina Krynica-Zdrój tylko na tym skorzysta.
Umowa z Polskimi Kolejami Linowymi nie została jeszcze podpisana, ale prawdopodobnie stanie się to w lutym – przekazał nam burmistrz Krynicy.
Dzierżawa terenów na Górze Parkowej jest elementem większej transakcji między gminą i PKL-em, która zakładała między innymi przekazanie terenów pod krynicki amfiteatr należących wcześniej do spółki Skarbu Państwa.