Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobra okazja, aby dać wyraz naszej pamięci przez troskę o ich bezpieczeństwo. Małopolska, w tym sądecka policja zachęca wnuczków i wnuczki, aby w tych wyjątkowych dniach przypomnieli swoim ukochanym dziadkom, jak nie dać się oszukać przestępcom. Jak to zrobić? Można im przekazać 'Kartkę Edukacyjną’, którą policjanci już po raz 3. przekazują do małopolskich przedszkoli.
Podczas spotkania z nestorami w czasie ich święta, warto pokolorować i przekazać kartkę z informacjami w temacie zagrożeń, jakie czyhają na seniorów oraz przestrzec ich przed metodami działania oszustów. Najważniejsze to przypomnieć, że oszuści działają przede wszystkim żerujących na dobrych sercach osób starszych, które zawsze są gotowe do pomocy. Stąd wysyp przestępstw metodą 'na wnuczka’, która polega na wyłudzanie pieniędzy. Pomysłowość przestępców cały czas ewoluuje i często, na przykład przez telefon, podają się za policjanta, czy prawnika, czyli osoby, które cieszą społecznym zaufaniem. Kwoty, jakie udaje im się ukraść to niestety często nawet kilkaset tysięcy złotych.
Schemat jednak wygląda podobnie. Przestępcy dzwonią i podają się, za wnuka, wnuczkę swojej ofiary, lub za ich znajomych. Mówią o spowodowanym przez te osoby wypadku oraz o tym, że starsza osoba może uratować swoje wnuki od konsekwencji, jeśli na przykład pokryje koszty szkód. Później oszuści chcą, aby senior wypłacił pieniądze na poczcie i zaniósł w umówione miejsce, podaj login i hasło do swojego konta bankowego lub przelał pieniądze na wskazane konto, albo też przekazał pieniądze kurierowi, lub taksówkarzowi, który oczywiście jest 'podstawiony’. Przestępcy często modyfikują swoje historie, działają w kilka osób, przejmują rozmowę, sugerując że senior rozmawia z numerem alarmowym 112 itp.
Swoim babciom i dziadkom wnuczkowie powinni przypominać, aby zawsze byli czujni, mieli ograniczone zaufanie do obcych oraz zawsze weryfikowali informacje, które ktoś obcy im przekazuje, na przykład dzwoniąc właśnie do najbliższych osób i upewniając się, czy podawana przez obcych sytuacja naprawdę miała miejsce. Należy też niezwłocznie powiadomić najbliższy komisariat policji, a samym seniorom wyjaśnić, że organy ścigania nigdy nie kontaktują się obywatelami w opisany powyżej sposób.
Policjanci sugerują też wnukom, aby przypominali swoich dziadkom i babciom jak nie dać się okraść w komunikacji publicznej, czy sklepie. Chodzi o kieszonkowców. Aby nie paść ich ofiarą trzeba mieć dobrze schowanie przy sobie dokumenty i pieniądze i nie zostawiać ich na przykład na ladzie.
Starsze osoby powinny też mieć się na baczności, jeśli do drzwi puka nieznajomym, zazwyczaj przedstawiając dobre intencje, chociażby zbierania pieniędzy na kogoś chorego. Takich osób oraz ich towarzyszy nie należy wpuszczać do mieszkania, a o każdej podejrzanej sytuacji również powiadomić policję.
Dobrym prezentem dla dziadka i babci może być też przypomnienie o bezpiecznym poruszaniu się na drodze, a nawet sam prezent dla nich w postaci odblasku, który mogą nosić przy sobie cały czas, nie tylko po zmroku i nie tylko poza terenem zabudowanym.