Najmłodsi mogą uzyskać bezpłatną opiekę w ramach NFZ w Ośrodku Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej przy ul. Okrężej 4a. Placówka otrzymała kontrakt na świadczenie takich usług.
Jak mówi Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, dzięki temu więcej dzieci będzie mogło uzyskać bezpłatną pomoc i skróci się czas oczekiwania.
– Narodowy Fundusz Zdrowia nieustannie rozwija system rozwoju opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży tak, aby dostęp dla dzieci, które są w kryzysie psychicznym był jak najłatwiejszy. Pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy z pięcioma placówkami, które zajmują się wsparciem najmłodszych w kryzysie psychicznym. W styczniu zaczęły działać dwie kolejne – w Tarnowie przy ul. Okrężnej i Tomaszkowicach.
Krakowski NFZ przekazuje, że w przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z trudnościami psychicznymi działa nowy model opieki. Jest on podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.
Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.
Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Tarnowska placówka oferuje pomoc zarówno w ramach poradni specjalistycznej, ale i terapię na oddziałach dziennych.

![Ruszyli na pomoc Kubusiowi. Wyjątkowa akcja charytatywna na sądeckim rynku [ZDJĘCIA] 2 fot. Kubuś z rodzicami](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/Kubus-z-rodzicami-350x250.jpg)






!["Polska Za Pokojem". Antywojenna manifestacja w Nowym Sączu [ZDJĘCIA] 9 kjbjhvb8](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/kjbjhvb8-350x250.jpg)
![Ruszyli na pomoc Kubusiowi. Wyjątkowa akcja charytatywna na sądeckim rynku [ZDJĘCIA] 10 fot. Kubuś z rodzicami](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/Kubus-z-rodzicami-120x86.jpg)




