Centrum Leczenia Traumy staje się faktem – ogłosili w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz posłowie PiS Józefa Szczurek-Żelazko, Fryderyk Kapinos i kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak.
W pierwszym kwartale tego roku ma ruszyć pilotażowy program opieki medycznej dla ofiar oraz rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Ma być on finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Rozmowy na ten temat odbyły się w Ministerstwie Zdrowia.
– Państwo posłowie pilotowali ten projekt. Został on uznany, zaakceptowany i jest podpisany przez Ministra Zdrowia. Mamy też ścieżkę, która prowadzi do oficjalnego wystąpienia o środki – mówi ks. Szostak. – Rozporządzenie Ministra Zdrowia jest podpisane. Teraz czekamy na umowy, które będą podpisane przez NFZ w Krakowie. Niebawem te formalności zostaną zakończone. Myślę, że w tym kwartale osoby potrzebujące będą mogły uzyskać pomoc – dodaje poseł Józefa Szczurek–Żelazko.
Ludzie, którzy od lat przyjeżdżają do Zabawy, szukając pomocy otrzymują tutaj wsparcie. Organizowane są warsztaty i rekolekcje. Rodziny ofiar gromadzą także obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Uczestniczą w nich także regularnie posłowie Józefa Szczurek-Żelazko i Fryderyk Kapinos.
– Świadectwa tych ludzi zmotywowały nas do działania. Niektórzy przez kilka lat nie mogli się otworzyć. Dopiero pomógł im przyjazd do Zabawy – mówi poseł Kapinos. – Ja spotkałam w Zabawie osoby, które przeżyły głębokie kryzysy i wielkie tragedie. Widziałam jak w Zabawie zmienia się ich świat i wracają do życia. Razem z posłem Kapinosem zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy wesprzeć to wielkie dzieło ks. Zbigniewa Szostaka, aby te działania były bardziej powszechne, dostępne dla innych osób – powiedziała poseł Józefa Szczurek–Żelazko.
Celem Centrum Leczenia Traumy jest pomaganie osobom, rodzinom i społecznościom z całej Polski, które ucierpiały w wypadkach drogowych czy to jako ofiary pośrednie czy bezpośrednie oraz zostały dotknięte przez traumę. Pomoc polegać ma na profesjonalnej opiece medycznej – głównie opiece psychologicznej i terapeutycznej w celu umożliwienia odzyskania stabilizacji i powrotu do funkcjonowania w swoich społecznościach.
Metoda leczenia będzie indywidualnie dostosowana do pacjenta. Ks. Zbigniew Szostak podkreśla, że Stowarzyszenie Przejście, które od lat pomaga ofiarom wypadków chciałoby współpracować z diecezjalną Fundacją Auxilium.
– To będą terapie indywidualne, grupowe w zależności jak daną osobę zakwalifikuje specjalista. Terapie kilkudniowe planujemy w Zabawie. Fundacja Auxilium ma kilka ośrodków na terenie diecezji i poza nią. Mamy nadzieję, że powstaną też kolejne ośrodki, które będą służyły bezpośrednią pomocą do zakwalifikowania osób na dalszą terapię.
Fundacja Auxilium ma swoje oddziały w Tarnowie, Mielcu, Nowym Sączu, Szczucinie, Limanowej, Bochni i Boguchwale koło Rzeszowa.
Ks. Zbigniew Szostak podkreśla, że w tym momencie zostają sfinalizowane założenia działalności Centrum Leczenia Traumy, mimo że nie ma budynku ośrodka w Zabawie. Jak dodał jest to kwestia otwarta.
Obecnie w Polsce nie ma specjalistycznego ośrodka, który oferowałby kompleksową diagnozę traumy, następnie terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta – zarówno stacjonarną, jak i ambulatoryjną, a po jej zakończeniu dalej wspierałby pacjenta w integracji społecznej i zawodowej.
Rodziny ofiar wypadków drogowych z całej Polski modliły się w Zabawie [ZDJĘCIA]