Powoli kończy się trzeci weekend stycznia. Od poniedziałku (16.01) rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych. Czy w związku z tym na drogach w regionie panował duży ruch i służby miały dużo pracy?
Początek weekendu na drogach w regionie nie był zbyt bezpieczny. Już w piątkowy wieczór (13.01) w Dąbrowie Tarnowskiej doszło do poważnego wypadku. Na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Batalionów Chłopskich kierująca samochodem osobowym, skręcając najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa i zderzyła się z motorowerem. Nastolatek odniósł obrażenia i nieprzytomny został przetransportowany do szpitala.
Z kolei w sobotnie przedpołudnie na drodze krajowej nr 975 w Olszynach (gm. Wojnicz) 39-letni mężczyzna w pewnym momencie stracił panowanie nad samochodem, zjechał z drogi i dachował w przydrożnym rowie. Pierwotnie nie uskarżał się na żadne dolegliwości, ale ostatecznie został przewieziony do szpitala na badania.
Na szczęście w pozostała część weekendu na drogach upłynęła bardzo spokojnie. W niedzielę tarnowscy policjanci zanotowali jedynie 4 niegroźne kolizje. Z kolei w powiecie bocheńskim i brzeskim funkcjonariusze nie wyjeżdżali do żadnych zdarzeń.
Tymczasem od początku tygodnia rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych. Uczniowie z pięciu województw – lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego – wyjadą na obozy i kolonie. W związku z tym na ulicach można spodziewać się większej liczby patroli policyjnych.
Jak zapowiadał na naszej antenie asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, funkcjonariusze, oprócz pomiaru prędkości i trzeźwości, będą również kontrolowali stan autobusów wiozących dzieci na ferie.
– Policjanci będą już pracować od poniedziałku, ponieważ jesteśmy miejscowościami feryjnymi, więc ci co zaczynają od 16 stycznia ferie będą przez nasz teren przejeżdżać. Będziemy przeprowadzać kontrole prędkości, trzeźwości. Kierowców autobusów głównie będziemy sprawdzać pod kątem tego, czy nie jadą na 'podwójnym gazie’, bo to jest podstawowy wyznacznik. Przypominam także, że jeżeli ktoś chce, byśmy sprawdzili autokar przed wyjazdem dzieci, wystarczy że się do nas zgłosi odpowiednio wcześniej i my przeprowadzimy taką kontrolę np. przed odjazdem lub w stacji diagnostycznej.
Mundurowi jednocześnie zachęcają, by nie odkładać zgłoszenia na ostatnią chwilę, gdyż przy dużym zainteresowaniu, mogą występować kolejki i opóźnienia w przyjeździe policjantów.
Stan pojazdów mogą także sprawdzać przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W trakcie zeszłorocznych ferii zimowych inspektorzy skontrolowali 775 autokarów, przewożących dzieci na wypoczynek. W 23 przypadkach odebrali kierowcom dowody rejestracyjne.
Pożar materiałów łatwopalnych i usuwanie powalonych drzew. Pracowita niedziela strażaków w regionie