Najwięcej ludzi w Polsce podczas pandemii chodziło do kościoła w diecezji tarnowskiej – opublikowano dane za 2021 rok

51803316006 5b6b4c228d k

W diecezji tarnowskiej w 2021 roku podczas liczenia wiernych w kościołach było 59,1 procent wiernych, a 21,9 procent przystąpiło do Komunii Świętej. To najwięcej w Polsce. Dane opublikował dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Ponieważ w 2020 roku nie było liczenia w kościołach, porównując dane za 2019 rok w diecezji tarnowskiej jest spadek frekwencji o prawie 12 procent i w przypadku wskaźnika dotyczącego przyjmowania Komunii to spadek o ponad 4 procent.

Jak mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Michał Dąbrówka, podczas liczenia wiernych kończyła się pandemia koronawirusa.

– Dane nas niepokoją, bo rzesza osób nie pojawiła się wtedy w kościele, kiedy było liczenie wiernych. Trwała wtedy pandemia, wiele osób żyło w lęku, w obawie o zarażenie się. Tymczasem wstępne obliczenia z ostatniego liczenia wiernych w końcówce 2022 roku mówią o wzroście liczby wiernych w kościołach diecezji. Wskaźnik ten wynosi 61,5 procent.

Najwięcej ludzi chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice to prawie 81 procent. W tym dekanacie także najwięcej osób przystępuje do Komunii, to 33,5 procent. Wysokie wskaźniki są także w dekanatach krynickim i limanowskim.

Ks. Michał Dąbrówka dodaje, że podczas pandemii zmarło wiele osób starszych.

– Dwa lata pandemii przyniosły dużą liczbę zgonów zwłaszcza osób starszych. Brakuje w kościołach starszych ludzi, którzy byli pobożni i chodzili na Msze. W rozmowach z duszpasterzami zauważamy, że mamy problem z młodzieżą i z młodymi małżeństwami. To jest dla nas wyzwanie jeśli chodzi o duszpasterstwo, żeby próbować do nich dotrzeć.

A jakie są dane ogólnopolskie?

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na skalę uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz życie sakramentalne polskich katolików – wynika z najnowszych danych statystycznych zaprezentowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego za rok 2021.

Badanie praktyk niedzielnych w roku 2021 odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa.

Stąd też dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne. Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk.

Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania, wskaźnik dominicantes wyniósł 28,3%, zaś communicantes 12,9%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9%), kolejno w białostockiej (19,2%) oraz drohiczyńskiej (18,4%) – podaje rocznik statystyczny ISKK.

Do polskich diecezji inkardynowanych było 23 984 księży w 2021 roku, czyli o ponad 200 księży mniej niż w roku poprzednim. Najwięcej księży było w diecezji tarnowskiej (1 512), krakowskiej (1 145) oraz katowickiej (1 007).

Liczba alumnów diecezjalnych w 2021 roku wynosiła 1,3 tys. i jest to znaczący spadek w porównaniu do roku poprzedniego (z wartości 1,6 tys.). Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w diecezjach warszawskiej (100), tarnowskiej (98) oraz poznańskiej (51).

W roku szkolnym 2021/22 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82% uczniów, co stanowi spadek o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (97%), przemyskiej (97%) i rzeszowskiej (96%), zaś najniższy w diecezji wrocławskiej (63%) i warszawskiej (66%).

 

Exit mobile version