‘Współczesny świat potrzebuje świadków wiary’. Studenci teologii przełamali się opłatkiem

Projekt bez tytulu 63

Dzisiejszy człowiek jest często zagubiony i bardzo potrzebuje świadków wiary, tych którzy będą głosić Chrystusa – mówił podczas spotkania opłatkowego studentów teologii dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. dr hab. Marek Kluz, prof. UPJPII.

Jak co roku na tarnowskim wydziale teologicznym tradycyjnie zebrali się studenci, absolwenci, wykładowcy i pracownicy uczelni, aby wspólnie pośpiewać kolędy, przełamać się opłatkiem i pomodlić przed nadchodzącą sesją egzaminacyjną.

W słowach skierowanych do zebranych dziekan wydziału ks. Marek Kluz mówił, że współczesny świat bardzo potrzebuje osób, które mają żywą wiarę i dają przykład pięknego życia.

– Świat współczesny bardzo potrzebuje dzisiaj świadków wiary, tych którzy będą głosić Chrystusa drugiemu człowiekowi, dzisiejszemu człowiekowi, często zagubionemu, który w doświadczeniach codziennego życia jest zagubiony i nie potrafi się odnaleźć. Dlatego studiowanie teologii bardzo pomaga, nie tylko ugruntować w wierze studiujących, ale również przez mocną wiarę, przez przykład i ich świadectwo życia, potrafi też mobilizować innych do pięknego życia.

Wśród studentów teologii są zarówno osoby młode, jak i starsze. A każdy ma swój osobisty powód, dla którego wybrał właśnie te studia.

Studia teologii rozpoczynają się od dwuletniego kursu filozoficznego i właśnie to spowodowało, że Anna Sysło, obecnie studentka drugiego roku, zdecydowała się spróbować swoich sił na tym kierunku studiów.

– Postanowiłam, że przyjdę na teologię, dlatego, że filozofia jest mi bardzo bliska. Lubię ją, te wszystkie różne cytaty, które poruszamy na zajęciach, czy różne przenośnie, które mogę wprowadzić w życie. Na drugim roku mam już inne spojrzenie na teologię. Jeśli spojrzę na siebie z pierwszego roku, a teraz, to widzę, że nastąpiła we mnie wewnętrzna zmiana. Zmieniłam się pod kątem relacji z ludźmi. Zaczęłam głębiej patrzeć w siebie i to spowodowało, że jeszcze bardziej polubiłam innych.

Natomiast studentka Anna Laska pomimo tego, że ma blisko 60 lat, zdecydowała się na studia, aby pogłębić swoją wiarę i jak mówi, dzięki atmosferze panującej na wydziale czuje się młodziej.

– Ja się tutaj czuję tak młoda, studenci są fantastyczni, klerycy i księża cudowni. Jest naprawdę tak super, że ja sobie nie wyobrażam życia bez tej uczelni. Dowiedziałam się tutaj tak wielu rzeczy, że na pewno nie wyczytałabym ich nigdzie. Nie przyszłoby mi do głowy, aby brać takie książki, jak tutaj czytamy, do rąk. Np. o życiu św. Tomasza, św. Augustyna, św. Anzelma, bardzo mnie pociągnął przykład ich życia.

W roku akademickim 2022/2023 na studia teologiczne w Tarnowie przyjęto niemal 60 chętnych na różne specjalizacje.

Połowa z nich to nauczyciele, którzy zgłosili się na podyplomowe studia, dające w ciągu dwóch lat uprawnienia do nauki religii w szkołach.

Exit mobile version