Szczepienia są najlepszą profilaktyką – przekonywała na antenie RDN Małopolska Józefa Szczurek-Żelazko. Była wiceminister zdrowia zwracała uwagę, że grypa, która obecnie szaleje w Polsce, jest niebezpieczną chorobą ze względu na ryzyko groźnych powikłań.
U osób, które na nią zachorowały, może dojść do zapalenia płuc, astmy, zapalenia mięśnia sercowego, czy zapalenie opon mózgowych.
Grypa jest szczególnie groźna u dzieci i seniorów. I to te osoby powinny w pierwszej kolejności pomyśleć o szczepieniu.
– Najlepszą profilaktyką są szczepienia, i to zostało wielokrotnie udowodnione, zarówno przeciwko Covid-19, jak i grypie. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce około 700 tys. osób. Osoby wrażliwe: seniorzy, dzieci, ale także osoby, które w związku z pracą mają częsty kontakt z innymi ludźmi, powinny się zaszczepić, bo nawet jeśli zachorujemy, to przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.
Z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz osoby powyżej 75 lat. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają zapewnione finansowanie szczepionek na poziomie 50 procent.
Grypę charakteryzuje nagły początek z wysoką gorączką powyżej 38 stopni. Do tego dochodzą bóle mięśni, ból głowy, często nudności i wymioty.
By uniknąć zachorowania na grypę warto zadbać także o odporność organizmu. Ważna jest zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, a także aktywność fizyczna.
Najwięcej zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, w bezpośrednim kontakcie z chorym lub poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres wylęgania choroby to ok. 3 dni. Objawy grypy utrzymują się do tygodnia.