6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w szczególny sposób modlimy się za misje. Ten dzień jest obchodzony pod hasłem „Z misjonarzami służymy Kościołowi”. Modlitwą otaczamy 1743 misjonarzy i misjonarki z Polski, wśród których są kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni oraz misjonarze świeccy.
Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Składka w tym dniu jest przeznaczona na cele misyjne.
– Pan Jezus został wtedy objawiony poganom. Istota misji prowadzonych w Kościele polega na tym, że ciągle Jezus przez naszą posługę jest objawiany ludziom na krańcach świata, gdzie wielu z nich jeszcze nie słyszało o Jezusie i Dobrej Nowinie, z którą do nas przyszedł
– mówi wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej ks. Stanisław Wojdak.
To także dzień patronalny Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
– Przede wszystkim modlimy się za naszych misjonarzy i składamy datki, które w zdecydowanej większości są przeznaczone na wspieranie misjonarzy, których my wysyłamy do 10 krajów na świecie. Aktualnie mamy ok. 50 misjonarzy. Są kolejni kandydaci.
To także święto patronalne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i zakończenie kolędy misyjnej.
– Zachęcamy najmłodszych, aby dzieci pomagały dzieciom. My żyjemy w takich kręgach kulturowych, gdzie dzieciom się lepiej powodzi w porównaniu z rówieśnikami z Afryki czy Ameryki Południowej. Ten dzień jest okazją do podsumowań misyjnej formacji dzieci i zachętą do tego, żeby jeszcze bardziej angażować się w tę służbę.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.