Będą kolorowe stroje, pięknie zaśpiewane kolędy i scenki odgrywane przez małych aktorów. Kolędnicy misyjni odwiedzać będą w okresie świąteczno-noworocznym domy naszej diecezji, aby zbierać fundusze dla swoich rówieśników w krajach misyjnych.
Jak wyjaśnił w audycji 'Rozgryźć Kościół” dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej ks. dr Krzysztof Czermak, tegoroczne hasło kolędników misyjnych 'Mibu ntuku mitano’, związane jest z ważną dla diecezjalnych dzieł misyjnych rocznicą.
– To hasło zawsze jest wyrażone w takim języku, który intryguje. w tym roku mamy kolejny język, którym posługiwali się księża tarnowscy, podejmując swoje zmagania ewangelizacyjne w Republice Konga. To hasło nawiązuje do jubileuszu, który jest przed nami. 2023 rok wyznacza pięćdziesięcioletnią naszą tarnowską obecność w Republice Konga, a więc oznacza pięćdziesięciolecie ewangelizacji Konga przez prezbiterów tarnowskich.
Słowa 'Mibu ntuku mitano’, oznaczają ’50 lat głoszenia Ewangelii’.
Kolędnicy misyjni odwiedzą domy naszej diecezji, aby zebrać środki na wsparcie dla prowadzonych przez tarnowskich misjonarzy projektów charytatywnych, ewangelizacyjnych, medycznych czy edukacyjnych skierowanych do dzieci z krajów misyjnych oraz na fundusz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przeznaczonego dla małych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei.
Jak podkreślił ks. dr Czermak, wiele projektów powstało i istnieje do dziś właśnie dzięki kolędnikom misyjnym.
– Wspieramy projekty, które powstały dzięki kolędnikom i przez cały czas ci kolędnicy te projekty utrzymują, dofinansowują. To szpital w Bagandou wśród Pigmejów. To taki projekt 'Dzieci ulicy’, gdzie te dzieci mają takie miejsce, w którym mogą się posilić, otrzymać jakieś korepetycje. W Kamerunie, w szkole dla dzieci głuchoniemych, przebywa około 150 dzieci.
Kolęda misyjna prowadzona jest w diecezji tarnowskiej od 1993 roku. Kolędnicy misyjni to kilkuosobowe grupki dzieci lub młodzieży, odwiedzające parafian z krótkim przedstawieniem, życzeniami i śpiewem kolęd. Uczestnicy są przebrani w stroje dzieci z rożnych stron świata oraz kostiumy jasełkowe. Prezentowana przez nie scenka pokazuje, jak wiele jest jeszcze miejsc na świecie, gdzie nie dotarła Dobra Nowina o Zbawieniu. Na pamiątkę swojej wizyty zostawiają tekturowe bombki z hasłem kolędy.