Młodzież z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych będzie się uczyć samodzielnego życia

Projekt bez tytulu 56

Jak poruszać się po rynku pracy, w czym pomoże Centrum Usług Społecznych, na jakie świadczenia mogą liczyć wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych, wchodząc w dorosłe, samodzielne życie?

Te i inne zagadnienia poruszane będą podczas organizowanych przez CUS warsztatów 'Kierunek samodzielność’ dla młodzieży pozostającej w pieczy zastępczej.

Jednakże, jak podkreśla kierownik Działu Pieczy Zastępczej Tarnowskiego CUS-u Sylwia Walaszek-Banuch, młodzi ludzie, którzy opuszczają rodziny zastępcze i placówki opiekuńcze, mogą liczyć nie tylko na wiedzę zdobytą podczas warsztatów, ale także na wsparcie tzw. opiekuna procesu usamodzielnienia.

– Jest to taka osoba, która indywidualnie wspiera wychowanka w jego problemach życiowych. Tą osobą może być rodzic zastępczy, wychowawca z placówki opiekuńczej, ale może to być również ktoś z rodziny biologicznej lub też starszy przyjaciel, kolega czy znajomy, niemniej jednak pozostający w bliskim kontakcie z wychowankiem, który będzie usamodzielniany. Oczywiście zakładamy, że jest to osoba starsza, która ma już jakieś doświadczenie życiowe, w związku z tym jest w stanie wspierać wychowanka w różnych sytuacjach życiowych.

Warsztaty 'Kierunek samodzielność’ odbędą się w poniedziałek 19 grudnia o godz. 13 w siedzibie Centrum Usług Społecznych przy ul. Goslara 5 w Tarnowie. Weźmie w nich udział ok. 20 młodych osób z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, przygotowujących się do wejścia w dorosłe, samodzielne życie.

 

Exit mobile version