Odznaczenia, wspólne biesiadowanie i pochód górników – to niektóre elementy najważniejszego święta pracowników kopalni, czyli Barbórki. Bocheńscy górnicy spotkają się po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.
Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się Mszą św. w kaplicy św. Kingi, następnie górnicy oraz zaproszeni goście przejdą do komory Ważyn, gdzie odbędzie się część oficjalna.
Kierownik Działu Marketingu Kopalni Soli w Bochni Dorota Stawarz-Serwińska, w rozmowie z RDN Małopolska tłumaczy, że obchody, które mają miejsce w Bochni nieznacznie różnią się od uroczystości przeżywanych w kopalniach śląskich. Różnica dotyczy m.in. liczby dni świętowania Barbórki.
– W Bochni uroczystości barbórkowe obchodzone są jednego dnia. Zarówno Msza św., w trakcie której górnicy oddają się w opiekę św. Barbary, jak i akademia oraz karczma barbórkowa odbywają się w ramach jednej uroczystości.
Nieodłącznym elementem obchodów jest wspólna biesiada.
– Karczmę rozpocznie 'pochód lisów’, czyli ceremonia przyjęcia do stanu górniczego osób, które pracę w kopalni rozpoczęły w okresie pomiędzy ostatnią, a obecną Barbórką. Wspólnemu biesiadowaniu górników towarzyszą pieśni górnicze, konkursy oraz zabawy. Nie może zabraknąć tradycyjnego menu i potraw takich jak np. golonka.
Kopalnia Soli w Bochni jest w tej chwili obiektem turystycznym, natomiast jest to wciąż zakład górniczy, w którym pracują górnicy. Praca polega na likwidowaniu niezabytkowej części kopalni i zabezpieczaniu miejsc, które odwiedzane są przez turystów.
Autor: Marcin Hebda