Rekordową liczbę egzaminów na kategorie motocyklowe odnotowano w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie.
Tylko w tym roku przeprowadzono ponad 2 tysiące egzaminów praktycznych i niemal tysiąc siedemset teoretycznych. To wzrost o 10 procent w porównaniu do ubiegłego roku.
Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie Paweł Gurgul, w rozmowie z RDN Małopolska, mówi, że największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria A, ale duży wzrost dotyczy także kategorii AM, czyli na motorowery.
– Jest to kolejny rekordowy rok, bo ponad dwa tysiące egzaminów praktycznych na kategorie motocyklowe przeprowadziliśmy. To jest dość duża liczba. 1250 było na samą kategorię A, czyli beż ograniczeń mocy. Wzrost też był na kategorię AM, czyli motorowery. Cieszę się z tego powodu, ponieważ mieliśmy świadomość, że dużo młodych osób porusza się motorowerami bez uprawnień. W przypadku kategorii A1 i A2 jest to podobny poziom względem lat ubiegłych.
Te liczby jednak już nie wzrosną, ponieważ od poniedziałku 5 grudnia, ze względu na niekorzystną pogodę, wstrzymano wszystkie egzaminy na kategorie motocyklowe do przyszłego roku.
– Zawieszamy egzaminy praktyczne na wszystkie kategorie motocyklowe. Teorię nadal będzie można w okresie zimowym zdawać. Praktyczne zawieszamy ze względów bezpieczeństwa. Takie egzaminy wyglądają tak, że dana osoba na placu musi się rozpędzić do określonej prędkości, aby wykonać konkretne zadanie. Natomiast obecne temperatury i stan placu, na którym może być wilgotny i zamarznięty asfalt. Dlatego od 5 grudnia zostały wstrzymane egzaminy praktyczne na motocykle.
– dodaje Paweł Gurgul.
Jeżeli pogoda pozwoli, egzaminy praktyczne zostaną wznowione już w marcu 2023 roku, jednak cały czas można zgłaszać się na egzamin teoretyczny.
Imponuje także zdawalność na motorach, która jest dwukrotnie wyższa od zdawalności na kategorię B.
W przypadku samochodów osobowych tylko 30 procent przystępujących kończy egzamin z wynikiem pozytywnym. Natomiast na motocyklach i motorowerach jest to ponad 60 procent. A jeżeli wziąć pod uwagę tylko jazdę na mieście, z wyłączeniem placu egzaminacyjnego, jest to aż 90 procent.
Nowe samochody egzaminacyjne już w Tarnowie. Od teraz egzaminy w niebieskich ‘elkach’
Czy ceny egzaminów na prawo jazdy wzrosną? Od tego zależą dalsze protesty w WORD-ach