Tarnów. W hołdzie kilkudziesięciu tysiącom Polaków

3E4CA431 F8B7 4A8A 8D02 E0A7AC3529C9

Na fasadzie Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą Polaków, przetrzymywanych w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Jak podkreśla prezes Fundacji Pro Patria Semper Piotr Dziża, jest to hołd dla tych osób.

– Odsłaniamy tablicę poświęconą wszystkim więźniom tarnowskiego więzienia etapowego. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków przewinęło się przez mury tego więzienia, po drodze do innych miejsc swojego cierpienia i również bezpośrednio na miejsce śmierci, ponieważ co najmniej kilka tysięcy więźniów zostało zastrzelonych w podtarnowskich lasach. To miejsce będzie przypominać przechodniom te wszystkie wydarzenia. 78 lat, szkoda że tak długo trzeba było czekać, ale nareszcie jest.

Prezes Stowarzyszenia 'Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” prof. dr hab. Elżbieta Kuta ze wzruszeniem opowiadała dramatyczną historię swojej matki.

– Stoję przed tym więzieniem i wyobrażam sobie, jak moja mama Jadwiga, która była więziona od 1940 r. do 1941 r. patrzyła z tych okiem, co się w Tarnowie dzieje i rozmyślała, gdzie ją wywiozą oraz czy wróci do domu. Każdego dnia wierzyła, że następnego dnia wróci, tymczasem po roku pobytu została stąd wywieziona do Ravensbrück i była tam do wyzwolenia.

Dyrektor Zakładu Karnego ppłk Maciej Możdżeń cieszy się z obecności młodzieży.

– Mam nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie będą pamiętać o polskiej historii i jak ważna jest niepodległość dla Polski.

Prezes Fundacji Pro Patria Semper Piotr Dziża zapowiedział, że w tym miejscu pojawią się kolejne tablice.

– Przyszedł nam do głowy pomysł, aby była to ściana pamięci, która przypomni w przyszłym roku o więźniarkach z Ravensbrück, w kolejnym roku o pierwszym transporcie Polek do Auschwitz, bo nie tylko pierwszy męski transport z Tarnowa wyjechał, ale również przewieziono 60 Polek wraz ze Stefanią Łącką. Mam nadzieję, że będzie to ściana pamięci o tym miejscu, które było jednym z największych więzień hitlerowskich w okupowanej Polsce.

Fundacja Pro Patria Semper we współpracy z historykami przygotowuje także wystawę, prezentującą m.in. sylwetki wybranych więźniów, w tym Stefanii Łąckiej i Heleny Marusarz.

 

Autor: Marcin Hebda

Exit mobile version