piątek, 21 listopada 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Ogólnopolska konferencja o sztuce w edukacji

Joanna Solak-Motykaautor / źródło: Joanna Solak-Motyka
2022/11/29 - 09:09
- RELIGIA
A A
463E87BF A664 43F2 AAC8 DAA0E7201D5C
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

’Świat sztuki przestrzenią w procesie edukacyjnym i wychowawczym dzieci i młodzieży” pod takim hasłem odbędzie się ogólnopolska konferencja dla nauczycieli i wychowawców. Spotkanie odbędzie się w Auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie w formie stacjonarnej z transmisją on-line.

Jak mówi kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie Anita Stinia, ideą konferencji jest przybliżenie nauczycielom potrzeby wychowania przez sztukę w ramach kształtowania zainteresowań i zamiłowań artystycznych uczniów.

– Wyszliśmy z założenia, że sztuka jest takim obszarem życia każdego człowieka, który realizuje mnóstwo kompetencji kluczowych. My to nazywamy po nauczycielsku kompetencjami przyszłości. Chodzi nam o to aby młodzież i dzieci nawiązywały przede wszystkim współpracę między sobą, budowały takie relacje. Sztuka jest dla nas takim elementem, który może realizować te zamiary.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2022/11/29anita.mp3

Tematyka konferencji wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa, a zwłaszcza w postulat powrotu do edukacji klasycznej, do wychowania w oparciu o piękno, dobro i prawdę. Jak dodaje dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Andrzej Jasnos, podczas spotkania zostaną także przedstawione metody rozwijania umiejętności i uwrażliwiania na sztukę.

– Ta konferencja jest takim wyjściem naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli z wielu dziedzin. To nauczyciele historii, języka polskiego, sztuki ale także i religii korzystają z tego dorobku szeroko rozumianej sztuki również w swojej pracy. Stąd to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom, ale też żeby ich wspomóc i zainspirować.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2022/11/29jasnos.mp3

Organizatorem konferencji jest Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Zapisy na stronie mcdn.edu.pl.

Początek wydarzenia w środę 30 listopada o godzinie 15:00.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

15:00 – 15:20 Otwarcie konferencji

dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Ewa Sojat, Wicedyrektor ds. Ośrodka w Tarnowie
dr Andrzej Jasnos, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie,

15:20 – 15:50 'Edukacyjne znaczenie uczestnictwa w kulturze dzieci i młodzieży”

dr hab. Beata Cyboran, prof. UP, Instytut Sztuki i Designu, Katedra Nauk o Sztuce Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Teoretyk i praktyk animacji kultury. Autorka wielu publikacji naukowych z zakresu animacji społeczno-kulturalnej, w tym monografii Animacja w systemie zależności instytucjonalnych. Uwarunkowania rozwoju animacji społeczno-kulturalnej na tle polskiej polityki kulturalnej po 1989 roku. Interesuje się edukacją kulturową, polityką kulturalną i procesem budowania demokracji w kulturze. Uczestniczka krajowych i międzynarodowych projektów naukowych i edukacyjnych. Członek zarządu zrzeszenia działającego na rzecz animacji kultury Forum Kraków oraz Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego.

15:50 – 16:20 'Współpraca z młodzieżą w procesie twórczym na przykładzie grafiki pt. Ostatnia Wieczerza XXI wieku”

dr Piotr Barszczowski, wykładowca Katedry Wzornictwa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, absolwent Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Papieskiego, artysta-plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego neowitraż 'Ostatnia wieczerza XXI wieku” został nagrodzony przez jury oraz publiczność na XIII Biennale Sztuki we Florencji. XIII Biennale we Florencji było pierwszym pokazem artysty za granicą, na którym neowitraż 'Ostatnia Wieczerza XXI wieku’, a także 'Panta Rhei – Alegoria Czasu’, 'Kawiarenka” oraz 'Sztorm” zostały wyróżnione złotym medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego 'Lorenzo Il Magnifico Award ” w kategorii sztuk multimedialnych.

16:20 – 16:50 'Sztuka dawna wobec współczesności w nauczaniu uniwersyteckim”

dr Zoltan Gyalokay, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Obszarem geograficznym jego zainteresowań badawczych jest Europa Środkowa, zakresem czasowym lata ok. 1300-1550, a dziedzinami artystycznymi rzeźba i malarstwo. W sposób szczególny interesuje się wszelkiego rodzaju relacjami zarówno między ośrodkami artystycznymi, jak i między poszczególnymi twórcami a odbiorcami ich dzieł.

16:50 – 17:00 Przerwa

17:00 – 17:30 'Piękno, jako źródło współczesnej edukacji religijnej oraz formacji dzieci i młodzieży”

mgr lic. Dominik Kiełb, student Szkoły Doktorskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, katechetyk. W obszarze jego zainteresowań znajdują się badania nad religijnością młodzieży w Polsce, badania nad tożsamością religijną i narodową polskich emigrantów, edukacja religijna, metodologia katechetyki i teologii pastoralnej. Odbył wizyty naukowe na uniwersytetach: Oksford, Perugia, Rzym.

17:30 – 18:00 Sztuka sakralna przestrzenią w procesie edukacji i wychowania – archaizm czy przyszłość?”

dr Piotr Pasek, wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Sekcja w Tarnowie, Dyrektor Diecezjalnego Muzeum w Tarnowie, Diecezjalny Konserwator Zabytków,

18:00 – 18:30 'Znaczek pocztowy, jako materiał dydaktyczny na lekcji historii”

dr Marek Smoła, wykładowca genealogii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, badacz przeszłości Mościc. Jako badacz dziejów lokalnych Tarnowa, opracował m.in. monografię Fabryki Zakładów Azotowych oraz mościckich szkół. Jest także autorem opracowań, głównie z zakresu od II Rzeczypospolitej do współczesności, ukazujących obraz Polski, dynamikę zmian, w których podkreśla, że każde pokolenie pozostawia ślady, które rodzą dobro. Dnia 22 października 2022 r. został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

18:30 – 19:00 Zakończenie konferencji

Tagi: ks. Andrzej JasnosAnita StiniaedukacjasztukaKonferencja
Poprzedni

Kolejna plaga oszustw. Policja apeluje do seniorów

Następny

Wybierasz się w Gorce lub Pieniny? Możesz sprawdzić pogodę na kamerach GOPR

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. Irena Klich
RELIGIA

Ks. Jan Bartoszek: 'Jeśli nasza cywilizacja ma przetrwać, musi wrócić do Boga’

21 listopada 2025
20251108 094117
RELIGIA

IV Katedralne Dni Formacji

20 listopada 2025
fot. freepik.com
AKTUALNOŚCI

W sieci szans i zagrożeń. IX Dębicka Debata o Wychowaniu

20 listopada 2025
fot. Radio Watykańskie
RELIGIA

Droga Rzymska tematem międzynarodowego seminarium naukowego

20 listopada 2025
fot. archiwum RDN
RELIGIA

Organiści pochwalą się swoim talentem. W Tarnowie odbędą się Dni Cecyliańskie

19 listopada 2025
IMG 5120
RELIGIA

„Wiara i Kościół to bardzo interesujący temat” – uczniowie szkół średnich wzięli udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej

19 listopada 2025
fot. parafia Powroźnik
RELIGIA

Wyjątkowy koncert ku czci św. Jana Pawła II w Powroźniku

19 listopada 2025
20231126 103634 scaled 1
RELIGIA

W niedzielę będzie świętować Akcja Katolicka. To także święto patronalne KSM i LSO

19 listopada 2025

NAJNOWSZE

Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Starosta uspokaja. Mimo kontroli i zawirowań personalnych, urząd działa bez zarzutu

11:11

Ks. Jan Bartoszek: 'Jeśli nasza cywilizacja ma przetrwać, musi wrócić do Boga’

10:10

Prezydenci Nowego Sącza złożyli zażalenia na zatrzymanie przez CBA i sankcje PE. Wiemy, kiedy odbędzie się posiedzenie sądu w tej sprawie

10:10

Pogoda to nie jedyny problem. Sądeccy strażacy mają pełno pracy

10:10

To koniec ery asfaltowych boisk w gminie Krynica-Zdrój [ZDJĘCIA]

10:10

Zima zaatakowała. Duże problemy z jazdą po drogach regionu sądeckiego

07:07

Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne. Wójt: Dzieci z tych miejscowości były do tej pory wykluczone [WIZUALIZACJA]

06:06

W mieszkaniu ulatniał się tlenek węgla. Kobieta trafiła do szpitala

22:10

Kiermasz Bożonarodzeniowy w części już na nowym rynku, impreza sylwestrowa dopiero w kolejnych latach

17:05

Tragedia w Lasku Lipie. Kolejna rozprawa bez rozstrzygnięcia

17:05

NIE PRZEGAP

fot. SP Bistuszowa

’Tato, mamo, zwolnij!’. Dzieci z Bistuszowej świecą przykładem

5 listopada 2025
fot. Policja w Limanowej

Pijani kierowcy i wypadki. Niespokojny weekend na drogach regionu limanowskiego

27 października 2025
batch IMG 3761

Z modlitwą i pieśnią patriotyczną. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Tarnów

9 listopada 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • WYPOMINKI
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj