Od soboty (26 listopada) do 11 grudnia w tarnowskim teatrze najmłodsi widzowie zobaczą pięć spektakli konkursowych. Teatr Solskiego specjalnie z tej okazji przygotowuje 'Pożarcie Królewny Bluetki’.
Oprócz tarnowskiej premiery na deskach Solskiego zobaczyć będzie można 'Wywróconą Bajkę o Kapturku’ Teatru KULTURESKA z Krakowa, 'Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)’ Teatru Groteska z Krakowa, spektakl 'Piękna jak łabędź’ Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz 'Anię z Zielonego Wzgórza’ w reżyserii Matyldy Baczyńskiej.
Każdy tytuł zostanie oceniony przez dziecięce jury, a zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Tarnowie.
Spektakle konkursowe:
Maciej Wojtyszko 'Pożarcie Królewny Bluetki” reż. Małgorzata Wojciechowska, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Kto uratuje Bluetkę, córkę władcy pewnego niewielkiego królestwa, którą ma pożreć olbrzymi smok? Dobra Wróżka nie może przypomnieć sobie odpowiedniego zaklęcia a królestwo jest tak małe, że nie mieszka w nim żaden rycerz. Paź królewny staje na głowie by znaleźć obrońcę. Czy uda mu się znaleźć wyjście z tej opłakanej sytuacji w ciągu godziny?
Reżyseria: Małgorzata Wojciechowska
Inspicjent: Izabella Wielgus
Występują:
Królewna: Monika Wenta
Dobra Wróżka ze słabą pamięcią: Dominika Markuszewska
Mifuszura, Billy Sprężyna, Siwabroda: Tomasz Wiśniewski
Paź: Stefan Krzysztofiak
Spektakl dla dzieci od lat 4
Czas trwania: 60 min
Gramy: 4 grudnia (niedziela), o godz. 15:00, PREMIERA i Inauguracja Festiwalu Mała Talia, 5, 6 grudnia (poniedziałek, wtorek), o godz. 9:00 i 11:00, Duża Scena
Cena biletu: 10 zł
'Wywrócona Bajka o Kapturku”, Natalia Przybylska, Teatr KULTURESKA z Krakowa
'Wywrócona Bajka o Kapturku” to spektakl dla najmłodszych, oparty na baśni, którą zna każde dziecko. Nie powiela jednak akcji znanej baśni, lecz ją dosłownie wywraca 'do góry nogami”. Odwołuje się do znanych symboli z baśni braci Grimm, takich jak czerwony kapturek, groźny wilk czy wędrówka przez las do babci. Oparty jest na przezabawnym autorskim scenariuszu i autorskiej bajkowej muzyce. Wszystkie piosenki są śpiewane przez aktorów na żywo i posiadają ekspresyjną choreografię. Spektakl opatrzony jest barwną scenografią i ręcznie robionymi kostiumami, a także wyjątkowymi efektami świetlnymi i efektami specjalnymi. Przez całe 60 minut bawi widzów – zarówno tych najmłodszych, jak i ich rodziców.
Dzieci na każdym kroku zaskakiwane będą przez nieoczywistych bohaterów, wyjątkowe zwroty akcji i poprzez niesamowite efekty sceniczne. Na scenie pojawi się narcystyczny Baran, waleczna Owieczka, 'groźny” Wilk, dobra Leśna Wróżka, a także… tajemniczy leśny potwór. Przez cały spektakl bohaterowie wraz z dziećmi szukać będą odpowiedzi: 'kto zaczarował las?”. Odpowiedź na to pytanie zaskoczy każdego widza bez względu na wiek…
Scenariusz i reżyseria: Natalia Przybylska
Scenografia: Piotr Giełzak
Kostiumy: Klaudia Ostrowska, Marta Mojnowska
Muzyka: Krzysztof Przybylski
Występują: Sara Gawlik, Barbara Weiss, Krzysztof Przybylski
Spektakl adresowany jest do dzieci w wieku 3-11 lat.
Czas trwania: 60 minut
Gramy: 7 grudnia (środa), o godz. 9:00 i 11:00, Duża Scena
Cena biletu: 10 zł
Justyna Bednarek 'Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” reż. Lech Walicki, Teatr Groteska z Krakowa
Wielowątkowa opowieść dla dzieci, o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Dziesięciu bohaterów, dziesięć problemów i dziesięć niesamowitych przygód z dużą porcją abstrakcyjnego humoru. Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie? Niespodziewanie okazuje się, że bycie noszonym na ludzkich stopach nie musi być jedynym przeznaczeniem skarpetek. W mieszkaniu małej Be dochodzi do buntu tej przyziemnej odzieży i do próby zrealizowania wielkiej skarpetkowej ucieczki. Powody są różne: jedna – nie chce zalegać dłużej w koszu na bieliznę w towarzystwie brudasów, inna – jest zrobiona z szorstkiej wełny, kłuje w stopy i nikt nie chce jej nosić, kolejna – chce zmieniać świat, jeszcze inna tęskni za morskimi przygodami, a ta jedwabna – marzy o wielkiej karierze. Czy uda im się uciec, czy spełnią swoje marzenia, czy znajdą własną drogę i miejsce? Jedno jest pewne – to, co je spotka, będzie źródłem wielu refleksji.
Reżyser: Lech Walicki
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Muzyka: Jacek Stankiewicz
Choreograf: Maciej Florek
Inspicjent: Łukasz Rutkowski
Występują:
Mama: Barbara Cieślak
Be: Dominika Guzek
Sąsiadka: Olga Przeklasa
Tata: Krzysztof Grygier
Kajtek: Jakub Popławski
Hydraulik: Bartłomiej Olszewski
Spektakl dla dzieci od 6 lat
Czas trwania: 1 godz. 45 min. 1 przerwa
Gramy: 8 grudnia (czwartek), o godz. 9:00 i 12:00, Duża Scena
Cena biletu: 10 zł
'Piękna jak łabędź” Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Filharmonia krakowska wykonuje spektakle muzyczne z cyklu 'Bajki muzyką pisane – Muzyczny Świat Profesora Bakcyla”. W naszym Teatrze zostanie zaprezentowany jeden z nich pt. 'Piękna jak łabędź”. Bajkę opowie wielki miłośnik muzyki – Profesor Bakcyl. W towarzystwie tego sympatycznego pana będziemy łapać muzycznego bakcyla, poznając najbardziej lubiane instrumenty muzyczne. Obok Profesora Bakcyla, wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej – wszystko w specjalnie zaprojektowanych do bajek scenografiach.
Spektakl dla dzieci w wieku 5-13 lat oraz ich opiekunów.
Cena biletu: 15 zł – dla dzieci i opiekunów.
Gramy: 9 grudnia (piątek), o godz. 10:00 i 12:00, Duża Scena
'Ania z Zielonego Wzgórza” reż. Matylda Baczyńska pod opieką artystyczną Macieja Wojtyszki
Na skutek nieporozumienia do domku na Zielonym Wzgórzu przybywa z sierocińca jedenastoletnia, rudowłosa dziewczynka Ania Shirley. Jej wielka wrażliwość, pozytywne podejście do życia sprawiają, że szybko podbija serca wszystkich wokół. Natura obdarzyła Anię wyjątkowo marzycielską i jednocześnie porywczą naturą i ogromną wyobraźnią, co czasem wpędza naszą bohaterkę w kłopoty i często jest powodem zabawnych sytuacji. To bardzo ciepła opowieść o potrzebie akceptacji, ciepła i przyjaźni, która może zaciekawić, rozbawić i wzruszyć nie tylko bardzo młodego widza, ale również pokolenie rodziców i dziadków, nie ma bowiem na świecie wielu ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o sympatycznej Ani z Zielonego wzgórza.
Obsada: Anna Zachciał (gościnnie), Dominika Markuszewska, Ewa Sąsiadek, Kinga Piąty, Monika Wenta, Maciej Babicz (gościnnie), Tomasz Piasecki, Kamil Urban oraz w spektaklu wystąpią także gościnnie: Natalia Gancarczyk, Magdalena Gagatek, Wiktoria Gąsior, Klaudia Golba, Katarzyna Gurgul, Gabriela Kozioł, Alessia Sazio, Anna Słowik, Joanna Śmieszek, Iwona Solarz, Karol Czopek, Piotr Furgał, Jakub Półkoszek oraz Karol Śledź (obsada występuje wymiennie).
Spektakl przeznaczony dla widzów od 10 roku życia.
Czas trwania: 150 min (2 przerwy)
Gramy: 10 grudnia (sobota), o godz. 17:00 i 11 grudnia (niedziela), o godz. 15:00 Finał XIV Festiwalu Mała Talia i ogłoszenie wyników
Cena biletu: 20 zł – dla dzieci i opiekunów
Każdy tytuł zaprezentowany zostanie na deskach Dużej Sceny Teatru Solskiego i oceniony przez dziecięce jury a zwycięzca otrzyma statuetkę wykonaną przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Tarnowie.
Od 26 listopada odbywać się będą wydarzenia towarzyszące XIV Festiwalu Mała Talia, o których poinformujemy już wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego