Dietetyk o cukrzycy: W tej chorobie ważne jest żeby jeść

316229122 644542223977466 4062784638675927943 n

Najczęstszym błędem popełnianym przez cukrzyków, ale nie tylko, jest nieregularne spożywanie posiłków – mówiła w programie Bez Skierowania dietetyk Katarzyna Wojtas.

Specjaliści alarmują, że coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Tymczasem w leczeniu tej choroby bardzo ważną rolę – obok terapii farmakologicznej – odgrywa odpowiednia dieta.

Katarzyna Wojtas z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, która opracowuje diety dla diabetyków, zwracała uwagę, że w przypadku osób z cukrzycą bardzo ważne jest to, żeby posiłki jeść często i nie robić między nimi zbyt długich przerw.

– Takim zasadniczym problemem jest to, że pacjenci zapominają o tym jedzeniu. Zalecane jest, aby jeść kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. Niestety XXI wiek zweryfikował to tak, że my nie mamy czasu jeść, jemy dwa ogromne posiłki w ciągu dnia, zapychamy się kawą i mało zdrowymi przekąskami, a to właśnie te małe posiłki powinny być spożywane regularnie, ponieważ my spożywając dwa duże posiłki powodujemy, że następują u nas dwa ogromne skoki cukru, następnie dwa bardzo gwałtowne spadki tego cukru. I to jest właśnie to o co nam chodzi w leczeniu cukrzycy, żeby tych gwałtownych spadków i wzrostów nie było.

Dietetyczka zwracała także uwagę na sposób przyrządzania potraw. Indeks glikemiczny rozgotowanego makaronu jest wyższy niż indeks glikemiczny makaronu ugotowanego al dente. Ugotowana i zblendowana marchewka bardziej podniesie cukier niż surowa.

Sięgając po owoce warto wybierać te, które mają niski indeks glikemiczny, czyli np. jabłka, gruszki, borówki, maliny, truskawki, czy grejpfruty. Cukrzycy powinni natomiast uważać na winogrona, banany, arbuzy, ponieważ mają wyjątkowo dużo cukru. Cukrzycy powinni też unikać suszonych owoców i tych z puszki w słodkim syropie.

Kolacja zalecana jest 2-3 godziny przed snem. W wieczornym posiłku należy unikać cukrów prostych i tłustych ciężkostrawnych potraw.

Cukrzyca to choroba, która rozwija się podstępnie. Objawy są często tak subtelne, że mogą być zignorowane. Nic więc dziwnego, że 25 proc. chorych nawet nie wie, że ma cukrzycę. Naszą czujność powinno obudzić m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu czy senność po zjedzeniu posiłku.

W profilaktyce cukrzycy ważny jest zdrowy styl życia, dbanie o odpowiednią wagę, wyeliminowanie słodkich i wysokoprzetworzonych potraw.

Raz w roku każdy powinien wykonać badanie kontrolne z krwi, ponieważ nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań, m.in. utraty wzroku, niewydolności nerek czy amputacji kończyn.

Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziesz TUTAJ

Exit mobile version