Młode osoby niepełnosprawne z powiatu brzeskiego, które ukończyły 24. rok życia, nie zostaną bez wsparcia rehabilitacyjnego. Starostwo podpisało umowę z PFRON na realizację kolejnego programu pomocowego.
Jak mówił na antenie Radia RDN Małopolska starosta brzeski Andrzej Potępa, niepełnosprawni intelektualnie, do tej pory po ukończeniu nauki często pozbawieni byli profesjonalnej opieki. Teraz się to zmieniło.
– Młodzież, która uczęszcza do ośrodka szkolno-wychowawczego czy placówek oświatowych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, kończy edukację osiągając 24. rok życia. Wówczas ich rodzice stają przed problemem co zrobić, bo najczęściej to są osoby wymagające stałej opieki i należałoby się o nią postarać lub samemu zwolnić z pracy. Dlatego skorzystaliśmy z takiej możliwości, że jest taki PRFON-owski program, który się nazywa 'Rehabilitacja 25+’ jest właśnie dedykowany takim osobom. I zaczęliśmy go wdrażać u siebie.
Realizacją programu zajmuje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotej. To tam w ciągu dnia młodzi przebywają oraz uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach terapeutyczno-rehabilitacyjnych.
– Te osoby przywozimy na miejsce, by mogły brać udział w zajęciach rehabilitacyjnych czy rewalidacyjnych. Do tego mają zapewnione wyżywienie i transport do domu. Na razie z tych zajęć korzysta pięć osób, ale w przyszłym roku, kiedy kolejne osoby skończą edukację, ta grupa będzie większa. Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej ma wszystkie dane osób, które są upoważnione do wzięcia udziału w tym programie i kiedy już zakończą edukację, to zapraszamy je do skorzystania z tej formy wsparcia
– dodaje Andrzej Potępa.
Do programu mogą się zapisać osoby, które nie korzystają z opieki w placówkach dziennej aktywności, jak np. środowiskowych domach samopomocy czy warsztatach terapii zajęciowej.