Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych – mówiła w Dąbrowie Tarnowskiej psycholog z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Katarzyna Kudyba.
Podczas Dni Profilaktyki Powiatu Dąbrowskiego podkreślała, że sytuacja dzieci jest kryzysowa, a statystyki potwierdzają, że po pandemii wyszły na wierzch wszystkie wcześniejsze zaniedbania.
– Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby samobójstw i prób samobójczych w Europie. To strasznie brzmi, bo myślę, że każdy z nas chciałby żeby dzieci były jak najbardziej bezpieczne. Ja jako psycholog mam odczucie, że wiele rzeczy już się zadziało wcześniej, a pandemia po prostu to wyciągnęła na wierzch. Z perspektywy młodego człowieka, który już wtedy nie miał wsparcia, a dodatkowo rozjechał się system rówieśniczy, szkolny i rodzinny i to wpłynęło na tą trudną sytuację.
Jak mówi Katarzyna Kudyba, kryzysową sytuacją dla dziecka jest po prostu trudna sytuacja, którą dziecko przeżywa. To może być rozstanie rodziców, czy śmierć kogoś bliskiego, ale nawet z pozoru niewielki problem, jak niepowodzenie w szkole, zawód miłosny czy problemy w relacjach z rówieśnikami.
Katarzyna Kudyba dodaje, że dzieci nie unikną trudności, ale ważne jest wsparcie ze strony bliskich.
– Podstawa to po prostu być, druga rzecz to rozmawiać, a przede wszystkim spędzać z dziećmi czas. Oczywiście nie chodzi o to, aby każdą wolną chwilę przeznaczać na to i wymyślać, co możemy wspólnie zrobić, ale w sytuacji kiedy dziecko do nas przychodzi nie mówmy: nie teraz, później, jestem zajęty, muszę coś zrobić. Sami też nie twórzmy kryzysów, bo czasami zdarza się tak, że zbyt wcześnie wpuszczamy dzieci w przestrzeń wirtualną. Przede wszystkim towarzyszmy, twórzmy relacje i spędzajmy wspólnie czas. To są takie trzy obszary, które na pewno dadzą nam możliwość stworzenia dobrych relacji.
Psycholog zaznaczyła, że jeśli rodzice, nauczyciele lub opiekunowie zobaczą, że z dzieckiem coś złego się dzieje, warto z nim o tym porozmawiać, a także nie wstydzić się pójść do psychologa lub terapeuty w razie potrzeby.
Na szkolenie w Dąbrowie Tarnowskiej zaproszono ponad 170 gości, głównie dyrektorów szkół i przedszkoli, aby zastanowić się nad narastającą kryzysową sytuacją dzieci i młodzieży, a także nad tym jak im pomóc.
– Takie spotkanie jest organizowane po raz kolejny dlatego, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Sytuacja kryzysowa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży narasta. Chcemy te problemy diagnozować i mieć pełną wiedzę na ich temat, aby móc pomagać. Lista osób była bardzo duża, ponad 170 osób. Zaproszeni zostali dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i wszyscy, którzy pracują z dziećmi
– mówi jeden z organizatorów starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusława Molak, mówi, że w ostatnim roku szkolnym wzrosła liczba dzieci, które trafiły do poradni, a w powiecie dąbrowskim jest bardzo duża liczba prób samobójczych i samobójstw.
– W ostatnim roku szkolnym zwiększyła się liczba dzieci z zaburzeniami osobowości, różnorodnymi zaburzeniami zachowania. Te dzieci potrzebują szybkiej interwencji kryzysowej, dosłownie w jednym dniu. Powiat dąbrowski niestety zasłynął z tego, że jest bardzo duża liczba prób samobójczych i samobójstw. Dzieci do nas trafiają i musimy od razu umieć z nimi rozmawiać i pomóc.
Państwowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Klimowska, dodała, że warto pamiętać, że zdrowie człowieka to nie tylko brak choroby, ale również zdrowie psychiczne i zdrowe zachowania całego społeczeństwa.
– Mamy nadzieję, że podejmowane działania przyczynią się do zmiany postaw i zachowań, które będą prowadziły do zachowania zdrowia. Bo zdrowie to nie tylko brak choroby, ale również dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny.
W Dąbrowie Tarnowskiej jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie każdy w potrzebie może przyjść i poprosić o pomoc.
– Działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wpisana jest także w interwencję kryzysową. Funkcjonuje u nas punkt interwencji kryzysowej, także nasi specjaliści świadczą pomoc dla osób znajdujących się w różnych trudnych momentach życia, których dziś nie brakuje
– mówiła dyrektor PCPR w Dąbrowie Tarnowskiej Agnieszka Anioł-Głuszek.
W trakcie wydarzenia był także występ finalistów powiatowego konkursu piosenki o zdrowiu.
Całość zakończyła dyskusja na temat panującej sytuacji kryzysowej.