’Muzyka bez granic’ koncert dla Ukrainy w Zespole Szkół Muzycznych

315524473 512042437520942 9076756702537541956 n

Orkiestra Muzyków-Uchodźców wraz z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wystąpi ze specjalnym repertuarem. 'Muzyka bez granic’ to międzynarodowy projekt edukacyjny łączący kulturę trzech państw Polski, Ukrainy i Czech.

Jak mówi współzałożycielka i dyrygentka Orkiestry Ukraińskiej Martyna Zych, koncerty zawierają najwybitniejsze działa muzyki kameralnej, ale ważnym elementem jest również muzyka Ukraińska.

– Oprócz orkiestry ukraińskiej, uchodźców mamy także solistę czeskiego Dawida Hernycha, z którym współpracowałam już w Czechach i jest to wybitny skrzypek. W programie usłyszymy muzykę kameralną, 'Cztery pory roku’ Vivaldiego, w którym utworze solistą będzie Dawid, 'Serenadę’ Karłowicza i będzie element ukraiński 'Melodia’ Skoryka.

Jak dodaje pochodzący z Czech skrzypek – solista David Hernych,  to ważne by w tych trudnych czasach muzyka łączyła narody.

– Zagram 'Cztery pory roku’ Vivaldiego i bardzo się cieszę na tą współpracę z orkiestrą podczas tego projektu, który jest bardzo szlachetnym przedsięwzięciem dla pomocy Ukrainie.

Koncert odbędzie się w czwartek (24 listopada) o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych I. J. Paderewskiego w Tarnowie. Wstęp wolny. Radio RDN Małopolska patronuje temu wydarzeniu.

Orkiestra Muzyków z Ukrainy powstała z inicjatywy dyrygentki – Martyny Zych oraz altowiolistki – Natalii Warzechy-Karkus. Celem stworzenia zespołu była pomoc ukraińskim uchodźcom w kontynuacji pracy w zawodzie. Premierowy koncert odbył się 3.04.2022 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie i zakończył tak wielkim sukcesem, że w przeciągu miesiąca orkiestra wykonała trzy kolejne koncerty: w Krakowie, Wierzchosławicach i Woli Rzędzińskiej. Orkiestra składa się z absolwentów Akademii Muzycznych z doświadczeniem pracy w orkiestrze. Muzycy pochodzą z: Opery Lwowskiej, Dnieprowskiej Filharmonii, Khmelnitskiej Filharmonii oraz innych instytucji. Gościnnie występują także Polacy, m.in. z Filharmonii Podkarpackiej, Sinfonii Iuventus, Polish Art Philharmonic. Koncerty zawierają najważniejsze dzieła muzyki kameralnej: Serenadę A. Dvořáka, M. Karłowicza, 4 pory roku A. Vivaldiego, Divertimenta W. A. Mozarta. Ważnym elementem jest muzyka Ukraińska, która na każdym koncercie ma swój akcent, na przykład w 'Melodii” M. Skoryka.

Martyna Zych – jest ambitną polską dyrygentką skupioną na czeskiej muzyce. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Dzięki współpracy z Muzeum A. Dvořáka w Pradze posiada rękopis do IV Symfonii d-moll op. 13 A. Dvořáka, o której napisała pracę magisterską. Napisała wiele prac analitycznych dotyczących utworów czeskich kompozytorów, porównując partytury z rękopisami, listami oraz historią. W maju 2022 roku została wybrana do czynnego udziału w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop w NOSPR, a wkrótce potem jako dyrygent Festiwalu Talentinum w Filharmonii Bohuslava Martinů w Zlínie współpracowała z młodymi, czeskimi solistami. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką orkiestry dla Muzyków-Uchodźców z Ukrainy. Tegoroczny sezon artystyczny 2022/2023 miała zaszczyt otwierać z Orkiestrą Symfoniczną w Karlowych Warach ze Štěpanką Pučálkową jako solistką. Wielokrotnie była asystentką czeskich i polskich dyrygentów, m.in.: Jiří Petdlíka, Chuheia Iwasakiego, Massimiliano Caldiego, Dawida Runtza. Współpracowała z: Teatrem w Pilźnie, Pilzeńską Filharmonią (przy Mojej Ojczyźnie Bedřicha Smetany podczas festiwalu Smetanovské dny), Orkiestrą Polskiego Radia, Filharmonią Podkarpacką, Akademicką Orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Natalia Warzecha – Karkus – altowiolista, prowadząca grupę w Polish Art. Philharmonic, pedagog szkolny, doradca zawodowy, organizatorka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie altówki prof. J. Pisarskiego, ukończyła studia podyplomowe w Holandii i Wiedniu oraz studia podyplomowe z doradztwa zawodowego dbając o wprowadzanie muzyków młodego pokolenia na rynek pracy. Wraz z Martyną Zych utworzyła orkiestrę dla Muzyków – Uchodźców z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny trafili do Polski.

Exit mobile version