Będzie można przyjść i dowiedzieć się, jak postępować w przypadkach odleżyn. Wojewódzki Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie organizuje konferencję naukową dotyczącą leczenia i przeciwdziałania owrzodzeniom.
Odleżyna to rana pojawiająca się najczęściej u pacjentów, którzy są długotrwale unieruchomieni. To martwica tkanek, objawiająca się trudno gojącymi się ranami, których nieleczenie może nawet zagrażać życiu.
– Odleżyna jest raną przewlekłą i trudno gojącą się. Cały świat ma z tym problem, nie tylko nasz region. My do szpitala przyjmujemy dużą liczbę pacjentów z takimi ranami i musimy bardzo profesjonalnie do tego podchodzić, a także mieć odpowiednie środki specjalistyczne, żeby sobie z tymi ranami radzić
– mówi Lidia Czwakiel z Zespołu ds. Profilaktyki Odleżyn i Ran Przewlekłych działającym w Szpitalu im. św. Łukasza.
Dyrektor placówki Anna Czech na wydarzenie zaprasza wszystkie osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat odleżyn, by później umieć odpowiednio zareagować i pomóc cierpiącym.
– Spotkanie jest w zasadzie konferencją szkoleniową dla pracowników szpitala. Chcemy, by każdy pracownik, w odpowiednim momencie rozpoznał, że dany pacjent jest zagrożony wystąpieniem odleżyny. Na konferencję także chcemy zaprosić również rodziny pacjentów, aby im udostępnić informacje, jak postępować z osobą, która jest starsza lub schorowana i uświadomić z jakiego powodu może pojawić się odleżyna. Jedną z takich przyczyn jest niedożywienie.
Dwudniowa konferencja pt. 'Stop odleżynom i nie tylko – czy możemy szybko i skutecznie leczyć rany przewlekłe?’ odbędzie się w szpitalu w dniach 24-25 listopada. Pierwszego dnia odbędzie się część praktyczna, gdzie przedstawiane zostaną odpowiednie sposoby leczenia ran. W drugim dniu nastąpi część teoretyczna z wykładami o tym, co robić, by przeciwdziałać występowaniu odleżyn u pacjentów. Wstęp na wydarzenie będzie wolny.