Na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych znajdą się interaktywne wystawy, sale dydaktyczne i warsztatowe oraz widowiskowa na blisko 200 miejsc. W Centrum będą organizowane zajęcia i prelekcje o tematyce przyrodniczej i proekologicznej oraz projekty promujące florę i faunę Pogórza Ciężkowickiego.
Jak mówi burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa, prace budowlane zostały ukończone.
– Jesteśmy na etapie odbiorów końcowych i zostały jeszcze prace z wyposażeniem ekspozycji. Budynek, w którym się znajdujemy jest dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej 1290 metrów kwadratowych i połączony jest z siedzibą Muzeum Przyrodniczego łącznikiem.
Jak dodaje burmistrz, powierzchnia i wyposażenie budynku pozwoli na prowadzenie działalności edukacyjnej na wysokim poziomie i w komfortowych warunkach.
– Na piętrze będzie strefa powitalna, wielowarstwowa mapa Małopolski, jaskinia, sala 'Klejnoty Pogórza”, ekspozycja entomologiczna, sala 'Woda i przyroda”, sala 'Woda i człowiek” oraz sala warsztatowa. Na parterze będzie sala laboratoryjna, ekogaleria, multimedialna sala edukacyjna, scena z powierzchnią projekcyjną, sala prób, strefa zabaw dla małych dzieci, czytelnia przyrodnicza i filmoteka.
W ramach projektu powstaje również przyrodniczo-edukacyjna ścieżka w koronach drzew o długości ponad kilometra z ośmioma tarasami edukacyjnymi i trzema sprawnościowymi. Budynek Centrum ze ścieżką oddalone od siebie o ok. 1,5 km połączy 'szlak nietoperzowy” składający z 10 przystanków edukacyjnych.
Otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku.