W Oleśnie w powiecie dąbrowskim już po raz drugi odbył się turniej tenisa stołowego dla samorządowców i parlamentarzystów z województwa małopolskiego. W zawodach wzięło udział niemal 60 uczestników. Sportowych emocji nie brakowało!
Jednym ze współorganizatorów turnieju jest starosta dąbrowski Lesław Wieczorek. W rozmowie z Radiem RDN Małopolska mówi, że oprócz wspólnej integracji, uczestnicy chcą zachęcać wszystkich do aktywności fizycznej.
– Samorządowcy chcą rywalizować, to nie tylko spotkanie integracyjne. Ale my przez ten turniej chcemy dać przykład, że należy uprawiać sport i dbać o kondycję psychofizyczną. To jest bardzo potrzebne dla społeczeństwa, szczególnie w tym czasie i chcemy dać dobry przykład. Myślę, że turniej będzie coraz bardziej zyskiwał na popularności, tym bardziej że możemy go zorganizować w sposób profesjonalny. W Szkole Podstawowej w Oleśnie gra zespół Villa Verde w Ekstralidze tenisa stołowego, dlatego sprzęt i oprawa sędziowska jest na najwyższym poziomie.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciecha Skrucha, turniej to doskonała okazja do odpoczynku od samorządowej pracy i miłego spędzenia czasu.
– Najważniejszy jest udział tutaj w tym wydarzeniu i możliwość sportowego zmierzenia się z kolegami samorządowcami, ale też i kontakt towarzyski. Nie zawsze mamy okazję rozmawiać w tak luźnej atmosferze, bo głównie mamy styczność na posiedzeniach rad, sejmików czy zarządów. Tym bardziej jest to sympatyczne, miłe i warte pogratulowania organizatorom, że wpadli na taki pomysł.
Zawody dostarczyły wielu sportowych emocji. Wiele pojedynków kończyło się dopiero po piątym secie, ale nawet po przegranych meczach na twarzach zawodników widać było szeroki uśmiech.
– W mojej ocenie poziom jest bardzo wysoki. Chociaż my, samorządowcy, na co dzień nie mamy czasu, żeby regularnie trenować, to jednak każdy z uczestników kiedyś tam odbijał piłkę do tenisa stołowego. Widać tę technikę, a z meczu na mecz uczestnicy się rozkręcają i widać ich dobrą formę – mówi zastępca wójta gminy Korzenna Krzysztof Ogorzałek.
Wójt gminy Wietrzychowice Tomasz Banek nie ukrywa swojej sympatii do tenisa stołowego, dlatego jak mówi, nie mogło go zabraknąć na tym turnieju.
– W zasadzie tenis stołowy to jest taka miłość, jeszcze z czasów szkoły podstawowej. Uwielbiałem grać i jak widzę stół, to trudno mi obok niego przejść obojętnie, stąd też dzisiaj odczuwam samą przyjemność. To są zupełnie inne emocje, które się ma na co dzień w pracy. One są bardzo pozytywne i motywujące. Oczywiście każdy z nas mówi, że to jest zabawa, aczkolwiek w żyłach płynie mocniej krew, żeby ten turniej wygrać.
W zmaganiach o ‘Złotą Rakietkę Małopolski’, oprócz uczestników z regionu, wzięli udział także samorządowcy z województwa podkarpackiego czy świętokrzyskiego.
– Jako samorząd dostaliśmy zaproszenie do uczestnictwa w tych zawodach i przyjęliśmy je z wielką radością. W powiecie dębickim tenis stołowy stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy bardzo dużo klubów. My jako powiat promujemy wszystkie dyscypliny sportowe, ale muszę powiedzieć, że tenis jest moją ulubioną, dlatego jeszcze mocniej go chcemy pokazać. Poza tym promowanie każdej inicjatywy związanej z aktywnością fizyczną jest obowiązkiem każdego samorządowca. I my to właśnie robimy – przekonuje wicestarosta dębicki Adam Pieniążek.
Sportowa rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: liderzy (dla wójtów, burmistrzów, starostów), radni, goście oraz kobiety. Bezkonkurencyjna w grupie pań po raz kolejny okazała się Anna Chmura z Centrum Sztuki Mościce, która tym samym obroniła wywalczony przed rokiem tytuł.
– Organizacja takiego turnieju jest świetna, nie tylko dlatego, że jest ta aktywność i rywalizacja sportowa, ale też możliwość nawiązania nowych relacji i odpoczynku od codziennych obowiązków.
Dla zawodników przewidziano pamiątkowe medale. Z kolei najlepsi otrzymali nagrody, m.in. Marszałka Województwa Małopolskiego, a także Prezydenta Rzeczpospolitej.
Turniej Tenisa Stołowego Samorządowców i Parlamentarzystów 'Złota Rakietka Małopolski’ zrealizowano w ramach zadania pn. Małopolska 'na sportowo’ świętuje ważne rocznice przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Patronat nad zawodami objęło Radio RDN Małopolska.