Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie pozyskał nowoczesny sprzęt, służący do diagnostyki drobnoustrojów.
Czas badania skraca się z kilkunastu godzin do kilkunastu minut, a dzięki temu można wykonać więcej badań. Spektrometr masowy to urządzenie, które oparte jest o nowatorskie rozwiązania techniczne, stosowane w mikrobiologii.
Jak mówi kierownik działu diagnostyki laboratoryjnej Agata Kołodziejczyk-Koś, dzięki niemu znacznie skrócił się czas
wykrycia bakterii, grzybów, drożdży czy pleśni.
– Identyfikacja jest prawie stuprocentowa, czyli znacznie zwiększa nam się dokładność badania. Ponadto zwiększyła się szybkość uzyskania wyniku. W mikrobiologii badanie trwa długo. Jeżeli drobnoustrój się wyhoduje, to poszczególne etapy uzyskania antybiogramu. Natomiast tutaj to przyspieszamy identyfikację – z kilkunastu godzin do kilkunastu minut. Dodatkowo ta identyfikacja jest bardzo pewna. Poza tym możemy wykryć drobnoustroje, które są zmienione genetycznie.
Sprzęt posiada także zwiększoną bazę danych spektrum oznaczania bakterii. Ma zaprogramowane ponad 1300 widm, pozwalających na identyfikację drobnoustrojów. Ponadto jego wykorzystywanie pozwala zredukować dotychczasowe koszty do 80 procent.
Jego działanie jest skierowane przede wszystkim do wykrywania ciężkich przypadków o wysokiej oporności na antybiotyki. Wykorzystuje się go do diagnozowania pacjentów na oddziałach: anestezjologii i intensywnej terapii, neurochirurgii, czy urologii.
– Diagnostyka sepsy jest takim doskonałym przykładem. To zagrożenie życia pacjenta i poprzez to urządzenie możemy przyspieszyć uzyskanie identyfikacji wyniku. Później już na innym sprzęcie ustawiamy możliwość antybiogramu, czyli sprawdzenia na jakie antybiotyki ten oznaczony przez spektrometr drobnoustrój jest wrażliwy. Następnie wdrożenie takiej antybiotykoterapii jest dla pacjenta idealnym rozwiązaniem. Nie jest to empiryczna antybiotykoterapia, tylko celowana na dany drobnoustrój, dla którego antybiogram jest przygotowany – dodaje Agata Kołodziejczyk-Koś.
Od uruchomienia w szpitalu spektrometru znacząco zwiększyła się liczba przeprowadzanych badań. Teraz dziennie wykonywanych jest ich około 30. Wcześniej było ich zdecydowanie mniej.
Koszt nowoczesnego sprzętu wyniósł niemal 2 mln zł. Środki w całości pochodziły z wojewódzkiego Funduszu COVIDowego.