Mamy z kim porozmawiać, nie siedzimy w domu, w samotności – mówią uczestnicy klubów seniora.
W tarnowskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego seniorzy z całej Małopolski stowarzyszeni w klubach i centrach seniora mogli zaprezentować swoje dokonania artystyczne i kulinarne. Spotkanie było okazją do tego, aby podkreślić znaczenie tego typu inicjatyw.
W rozmowie z RDN Małopolska podkreślali, że osoby starsze szczególnie potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem.
– W naszym wieku jest to bardzo ważna rzecz. Seniorzy potrzebują kontaktu z ludźmi, z rówieśnikami. – To jest nasze życie. – Jest to naprawdę taka odskocznia, która nas integruje. – Jest to wyjście do ludzi, niezamykanie się w czterech ścianach. Mobilizuje nas to, żeby wyjść z domu. – Jest to strzał w dziesiątkę! Świetna sprawa! – Najważniejszy jest rozwój swoich talentów, które przez ten czas pracy były uśpione. – Rozwijamy swoje talenty, czasami ukryte. – Bardzo przyjemnie się spotkać z koleżankami i kolegami.
Jak powiedział podczas spotkania dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. Jan Bartoszek, starość jest tym etapem życia, który ma i sens, i wartość.
– Starość jest jednym z etapów naszego życie, więc skoro uważamy, że nasze życie ma sens, to i ten czas należy postrzegać jako dobry. I chociaż w tym wieku, wiadomo, mogą dawać nam się we znaki różne trudności, związane ze słabościami ciała, to jest to dobry czas, by zdać sobie sprawę, że o mojej wartości nie decyduje moja sprawność. Czas starości daje szansę nauczenia się życia ze swoimi słabościami i ograniczeniami. I nie wolno nam w wieku starszym popadać w marazm i brak nadziei. Pamiętaj, że żyjesz i tak się zachowuj!
Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz podkreślał, że seniorzy to ważna i niezwykle wartościowa grupa społeczna, która powinna zostać mocniej doceniona.
– Podkreślam to niejednokrotnie, że seniorzy maja ten uniwersytet najważniejszy skończony – uniwersytet życia. Dzielą się, i powinni się dzielić, z młodym pokoleniem doświadczeniem , ale też nawet rozwiązywać wspólnie problemy. Budowa tej jedności jest niezwykle ważna w czasach dzisiejszych. Seniorzy swoim doświadczeniem, często uspokojeniem sytuacji, dają nam to poczucie pewności, ze jest sens, życie ma sens i niech tak będzie.
Pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. seniorów Jacek Kowalczyk zaznacza, że wszyscy powinni zrozumieć, że kluby i centra seniora to nie instytucje, ale miejsca tworzące lepszą jakość życia.
– Dotarcie do jak największej grupy różnych odbiorców, samorządowców, osób działających w rożnego rodzaju przestrzeniach publicznych, różnego rodzaju organizacjach, grupach inicjatywnych niesformalizowanych z przekazem, że nie jest to organizowanie jakichś instytucji, tylko organizowanie przestrzeni, tworzących lepsza jakość życia. Dotarcie z tym przekazem jest czymś, co chciałbym, żeby miało miejsce w jak największym zakresie.
Spotkanie w Tarnowie zorganizowano w ramach rządowego programu Senior+. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca osób z kilkudziesięciu ośrodków.