Tarnowska uczelnia będzie kształcić psychologów. Kolejny prestiżowy kierunek na ANS

ANS w Tarnowie

fot. tarnow.pl

Psychologia w sporcie i psychologia w edukacji – już od przyszłego roku w tarnowskiej Akademii Nauk Stosowanych będzie można podjąć jednolite magisterskie studia z psychologii.

Akademia uzyskała wszystkie zgody i ogłosiła, że nabór na nowy kierunek studiów rozpocznie się późną wiosną, a jesienią 2023 roku odbędą się pierwsze zajęcia z psychologii.

Jak mówi dr hab. Janusz Zdebski prof. ANS, taki kierunek jest dziś bardzo potrzebny, aby zapobiegać wielkiej fali depresji i rosnącej liczby samobójstw, które dotykają społeczeństwo.

– Psychologia jest w tym momencie dyscypliną, na którą jest zapotrzebowanie społeczne. Dlatego, że obserwuję wzrastającą lawinowo falę depresji wśród młodzieży i nie tylko. Mamy też bardzo niepokojące zjawisko samobójstw młodych ludzi. Te fakty wymagają zdecydowanej działalności naprawczej, a psychologia może przysłużyć się do poprawy istniejącego stanu rzeczy.

Studia będą trwały pięć lat, a przez pierwsze trzy lata wszyscy studenci będą nabywać wiedzę o psychologii ogólnej. Później będą mieli do wyboru dwie specjalności, jedną z nich jest psychologia w edukacji.

– Dlaczego psychologia w edukacji? Właśnie dlatego, by wspierać już od najmłodszych lat, by traktować szkołę, przedszkole i uczelnię jako miejsce, gdzie nie tylko są trudności i problemy, a psycholog ma być tym, który gasi pożary. Aby kształtować młodych ludzi, którzy będą umieli pomagać w budowaniu kultury organizacji jaką jest szkołą, wspierać rodziców i nauczycieli i tworzyć miejsce, które będzie przyjazne rozwojowi i komunikacji – mówi psycholog mgr Urszula Kozioł.

Na uczelni, która słynie z wielu sportowców, pojawi się też rzadka specjalność na polskich uczelniach, czyli psychologia sportu.

– Tarnów również jest ośrodkiem, którego rola w sporcie stale wzrasta. Mamy na uczelni kierunek wychowanie fizyczne, gdzie studenci często wyrażają zainteresowanie psychologią sportu. Na specjalności psychologia sportu będą prowadzone szkolenia, po których uzyskuje się tzw. certyfikat psychologia sportu. Ważne jest to, że wsparcie dla tego kierunku zadeklarowali bardzo znani psycholodzy sportu. Chociażby prof. Jan Blecharz, który współpracował z Adamem Małyszem, psycholog Kamil Wódka, który pracował z m. in. Kamilem Stochem i Łukaszem Piszczkiem, a takzę Marzanna Herzig, która pracuje obecnie z Dawidem Kubackim – mówi dr hab. Janusz Zdebski prof. ANS.

Studia zakończą się uzyskaniem stopnia magistra i w zależności od wybranej specjalizacji będą umożliwiały pełnienie funkcji psychologa sportu lub nauczyciela psychologa.

Absolwenci tego kierunku będą mogli pracować w poradniach i ośrodkach niosących pomoc psychologiczną, we wszystkich szkołach jako nauczyciel psycholog, ośrodkach sportowych, a także prowadzić własne gabinety psychologiczne i psychoterapeutyczne.

W trakcie studiów większość zajęć będzie prowadzona w formie praktycznych ćwiczeń, a akademia już nawiązała porozumienie z placówkami w regionie, które umożliwią studentom odbycie praktyk, których w programie studiów jest niemal tysiąc godzin.

Pierwszy nabór na psychologię w ANS rozpocznie się późną wiosną 2023 roku. Uczelnia przygotowała 60 miejsc na tym kierunku.

 

Exit mobile version