Tarnów gotowy do dystrybucji, ale wciąż nie dostał węgla

wegiel

fot. pixabay.com

Kiedy Tarnów rozpocznie dystrybucję tańszego węgla dla mieszkańców? Miasto twierdzi, że jest do tego przygotowane i teraz czeka na pierwsze dostawy.

Do Tarnowa ma zostać dostarczony węgiel z Polskiej Grupy Górniczej. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela na antenie Radia RDN Małopolska przyznawał, że dzięki temu do mieszkańców trafi polski węgiel.

– Dla południa Polski będzie dostarczony węgiel z polskich kopalń i to jest dobra wiadomość. To jest jakość, którą znamy i myślę, że odbiorcy nie będą mieli problemu z oceną jego wydajności. Trochę baliśmy się tego węgla zamorskiego, z Australii czy Indonezji, bo ich jakość nie została dobrze oceniona. Na szczęście wiemy, że my będziemy mieli polski węgiel.

Tymczasem tarnowski magistrat informuje, że o ile od dłuższego czasu ma przygotowaną niezbędną infrastrukturę do sprzedaży mieszkańcom tańszego, tak przedłużają się negocjacje ze spółką skarbu państwa.

– Tarnów już od kilkunastu dni jest gotowy do sprzedaży uprawnionym mieszkańcom węgla, ale projekt umowy z Polskiej Grupy Górniczej, od której miasto ma kupować węgiel dotarł do Urzędu Miasta dopiero 16 listopada. Po ustaleniu ostatecznego kształtu umowy i jej podpisaniu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które ma zająć się sprzedażą surowca, będzie mogło odebrać węgiel ze składów firmy. Termin rozpoczęcia sprzedaży zależy od szybkości działań PGG i i pojawiania się węgla w składach spółki – informuje rzecznik prezydenta Ireneusz Kutrzuba.

Zgodnie z przesłaną umową, Polska Grupa Górnicza w tym roku oferuje dla Tarnowa 500 ton węgla. Jak na razie nie ma jeszcze informacji, czy pojawi się on w tym miesiącu. Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami PGG, ale na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Do tej pory w Tarnowie wnioski na tańszy węgiel zgłosiło 301 gospodarstw domowych, z czego 277 zostało zweryfikowanych i gotowych jest do przekazania MPGK. Wnioski opiewają na 381,5 tony na rok bieżący i 243,2 tony na rok przyszły.

Węgiel po preferencyjnej cenie może kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona według ustawy do dodatku węglowego. W ramach tzw. zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach po 1,5 tony – do końca 2022 r. oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Wnioski należy składać do Centrum Usług Społecznych. Można wybrać jedną z trzech opcji: osobiście w siedzibie CUS, drogą elektroniczną (przez platformę ePUAP) lub listownie.

Exit mobile version