Nadwaga u dzieci prowadzi do wielu groźnych chorób – audycja z 15.11.22

315501376 709522510107287 4686550885393408137 n

Nadmierna masa ciała stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym kraju. Coraz częściej problem ten dotyka dzieci. Dietetyk Magdalena Depa-Muniak zwraca uwagę, że nadwaga u dzieci to nie jest tylko problem estetyczny. Nadmiar kilogramów znacznie zwiększa ryzyko wielu groźnych chorób.

Problemy kardiologiczne, problemy z układem ruchu, choroba zwyrodnieniowa stawów, problemy endokrynologiczne takie jak ryzyko cukrzycy typu 2, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, niealkoholowe stłuszczenie wątroby – to są tematy, które wydawałoby się, że są zarezerwowane dla osób dorosłych, a tymczasem niestety nie. Ja to widzę w gabinecie u galopującej części tych najmłodszych pacjentów, czyli kilku czy kilkunastolatków.

Dietetyk zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość u dzieci to często skutki złych nawyków żywieniowych.
W rozmowie z RDN Małopolska podkreśla, że kluczowe znaczenie ma śniadanie, które dostarcza dziecku energii na cały dzień i potrzebnych wartości odżywczych, a posiłki w ciągu dnia powinny być tak skomponowane żeby dziecko nie czuło głodu i nie podjadało.

– Jest takie fajne powiedzenie, że jeżeli jest kolorowo to mamy szansę doścignąć obecności wszelkich potrzebnych wartości odżywczych. Na pewno nie unikamy źródła węglowodanu złożonego. Dosyć często słyszę od rodziców dzieci podejmujących terapię, że w ciągu dnia próbują dziecku ograniczać jedzenie, np. na obiad nie dostaje ono ziemniaków, tylko ma samo mięso z surówką. No i to jest spory błąd, który będzie powodował zaraz chęć podjadania, bo po prostu zabraknie wartości energetycznej poprzez właśnie niedostatek tego węglowodanu w posiłku.

Dietetyk podkreśla także, że błędem jest nagradzanie dzieci słodyczami i wręczanie słodyczy przy każdej okazji, np. urodzin czy świąt.

– Nie pomagając Mikołajowi w pakowaniu łakoci do tych paczuszek nic naszym dzieciom nie zabieramy, a wręcz zamieniając to na przykład na puzzle, kolorowankę, na coś co mogłoby dziecku na danym etapie jego rozwoju sprawić przyjemność, a przede wszystkim pozwolić mu spędzić czas z osobą obdarowującą, w postaci chociażby wspólnej zabawy będzie o wiele cenniejszym prezentem i zdrowszym.

Tymczasem z badań dotyczących zdrowia dzieci wykonanych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że jedna piąta ośmioletnich chłopców w Polsce cierpi na otyłość, 1/5 ośmioletnich dziewczynek ma nieprawidłowy wskaźnik obwodu talii.

Exit mobile version