Inwestycje są niesamowicie szeroką dziedziną, oferującą wiele możliwości. Każdy, kto zdecyduje się poświęcić środki finansowe, powinien jednak zrobić dokładne rozeznanie pośród dostępnych produktów. Co więcej, należy liczyć się z tym, że pojęcie inwestycji nie jest równoznaczne z zyskiem. Do głosu dochodzi tutaj ryzyko, które często dyktuje swoje warunki. Pośród tego możemy jednak niemal zawsze znaleźć złoty środek będący kompromisem pomiędzy możliwą do osiągnięcia stopą zwrotu, a występującym ryzykiem. Sprawdźmy produkty, które mogą zainteresować każdego inwestora.
Złoto inwestycyjne
Złoto na przestrzeni setek lat uznawane było za niesamowicie cenne dobro. Historia pokazuje, że wspomniany kruszec cieszył się popularnością nie tylko jako waluta, ale też forma sztuki. Złote monety zostały po raz pierwszy wybite około 550 roku p.n.e. i stanowiły ważną podstawę systemu monetarnego. Znaczenie tego składnika majątku było przez długi czas związane z władzą i bogactwem. Nawet wówczas, gdy kraje odeszły od złotych monet na rzecz pieniądza papierowego, waluty nadal zachowywały powiązanie ze złotem.
Obecnie, złoto inwestycyjne to jedna z form ulokowania kapitału, którą interesują się osoby pragnące pomnażać swoje środki finansowe. Wybór tego produktu jest warty uwagi ze względu na wiele czynników. Przede wszystkim należy wskazać na wspomnianą wcześniej bogatą historię, która sprawia, że złoto cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem, ale też zaufaniem. Co więcej, wiele osób decyduje się na wybór tej opcji ze względu stosunkowo dużego bezpieczeństwa w porównaniu z ryzykownymi aktywami. Złoto jest dobrą alternatywą inwestycyjną w czasach różnorodnych kryzysów gospodarczych czy zawirowań geopolitycznych. Jak pokazuje historia, w wielu przypadkach złoto zachowuje się wręcz odwrotnie do indeksów giełdowych. Nie oznacza to jednak, że gwarantuje zysk. Inwestycja w nie wiąże się również z ryzykiem, które zawsze musimy wziąć pod uwagę.
Srebro inwestycyjne
Jeżeli nie złoto, to co? Takie pytanie może zadawać sobie wiele osób, które raczej nie są skłonne do tego, aby inwestować w pakiety akcji czy obligacji. Znakomitą alternatywą jest srebro inwestycyjne. To produkt, który charakteryzuje się niższą ceną od swojego bardziej szlachetnego brata. Nie oznacza to jednak, że powinien być traktowany jako ten gorszy.
Za inwestycją w srebro przemawia wiele czynników. Srebro będące metalem szlachetnym, jest często poszukiwane na rynkach jubilerskich. Oznacza to, że mamy do czynienia z ciągłym popytem, który może powodować wzrost ceny na rynkach inwestycyjnych. Co więcej, podobnie jak złoto, srebro wykazuje tendencję do negatywnej korelacji z innymi aktywami. Oznacza to, że inwestorzy zyskują dość wyraźny stopień ochrony, podczas gdy obligacje, akcje lub nieruchomości tracą na wartości. Oczywiście, taka sytuacja wynika z dotychczasowego historycznego trendu i nie oznacza, że cena tego metalu szlachetnego będzie zachowywała się tak zawsze. Niemniej jednak srebro jest znakomitą opcją na dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Uncja trojańska
Pośród zagadnień związanych z inwestycjami niekiedy możemy spotkać się z pojęciem, jakim jest uncja trojańska. Jest to często wyrażenie dość niezrozumiałe, szczególnie wśród osób początkujących. Abstrahując od tego, warto zainteresować się tym tematem, ponieważ często przewija się on w kontekście inwestycji w metale szlachetne.
Jak sama nazwa wskazuje, uncja trojańska na pierwszy rzut oka kojarzy się z pewną jednostką wagi. I słusznie. Co prawda, nie spotkamy się z nią w sklepie spożywczym, bowiem jest to pojęcie wykorzystywane zdecydowanie częściej wśród osób związanych z szeroko pojętą działalnością jubilerską. Niemniej jednak inwestorzy zainteresowani kupnem metali szlachetnych powinni być obeznani w tym temacie, ponieważ jest to jedno z najczęstszych określeń w przypadku podawania wagi poszczególnych kruszców. Uncja trojańska jest oznaczana skrótem t.oz, a jej waga wynosi dokładnie 31,1034768 g.