Od tego co i jak jemy w dzieciństwie zależy nasze zdrowie w dorosłym życiu – przekonuje diabetolog dr Robert Witek. Apeluje jednocześnie, by o dobre nawyki żywieniowe dbać już od kołyski ponieważ dane pokazują, że nadwaga i otyłość w Polsce systematycznie narastają. Także dzieci są coraz grubsze. Pandemia tylko nasiliła ten problem. Tymczasem otyłość i nadwaga są czynnikami ryzyka wielu groźnych chorób, w tym m.in. cukrzycy.
Specjalista od leczenia otyłości podkreśla, że dzieci obowiązują te same zasady żywieniowe co dorosłych, czyli 4-5 posiłków w ciągu dnia, dostosowanych energetycznie do wieku i potrzeb dziecka, spożywanie owoców i warzyw oraz unikanie słodyczy i kolorowych napojów.
– Sok owocowy to nie owoce! Jeden raz w tygodniu można pozwolić dziecku na słodki płyn czy bardzo słodki sok. Poza tym dziecko powinno pić wodę i to jak najmniej gazowaną. Kolejna bardzo ważna rzecz to ograniczenie słodyczy. Dzieci jedzą zdecydowanie za dużo cukru. Zalecamy, aby była to jedna do dwóch niewielkich porcji tygodniowo – mówił specjalista.
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy pod hasłem 'Edukacja społeczna w obszarze cukrzycy dla ochrony jutra’.
Cukrzyca typu 1 (T1D) należy do najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań wśród pacjentów pediatrycznych.
Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak choroby jest częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie.