Niepodległa do Hymnu. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Grybowie

grybowIMG 4178

Wspólnie z nauczycielami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie w przeddzień Święta Niepodległości włączyli się do ogólnopolskiej akcji – Niepodległa do Hymnu. Wszystkie cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego zaśpiewali o symbolicznej godzinie 11.11.

Równo o 11.11 Mazurka Dąbrowskiego uroczyście zaintonowała młodzież wraz z nauczycielami. Kilku uczniów podzieliło się z nami swoimi wewnętrznymi przeżyciami z tego wydarzenia.

– Wspomnienie tego wszystkiego, co Polacy ofiarowali Ojczyźnie – mówi jeden z uczniów.
– Dla mnie jest to oddanie Czci osobom, które oddał życie za naszą Ojczyznę – mówi dziewczyna z pocztu sztandarowego.
– To jest taki wyraz szacunku do Nich – dodaje jej koleżanka.
– To jest celebracją tego, co było, tych heroicznych czynów naszych rodaków. Patriotyzm wyniosłem z domu, ale nabyłem go też w szkole i poprzez moje środowisko – komentuje chłopak z jednej ze starszych klas.

Akcja wspólnego śpiewania Hymnu Polski to przedsięwzięcie, które od kilku lat urozmaica szkolne akademie przed świętem 11 Listopada. Jak tłumaczył wiceminister nauki i edukacji Włodzimierz Bernacki, który pojawił się w grybowskim ogólniaku, ma to urozmaicać przekaz patriotyczny.

Chodzi o to, by robić to nie tylko w poprzez szkolne lekcje. Wtedy, poprzez wspólny śpiew i kontakt, wzmacniamy poczucie tożsamości – mówił Włodziemierz Bernacki.

– Te kontakty są czymś niezbędnym do tego. Staramy się, aby to budowanie patriotyzmu odbywało się we wszystkich sferach i wymiarach. Staramy się działać na wszystkie zmysły i budować to poczucie wspólnotowości. Nie tylko w wymiarze racjonalnym, ale też takim wspólnotowym, emocjonalnym

– zaznaczył.

Akcja wspólnego odśpiewania hymnu była połączona z uroczystym ślubowaniem klas pierwszych i Dniem Patrona Szkoły. Jak mówił jej dyrektor, Tomasz Walicki, artysta i patriota, jakim był Artur Grottger, nie doczekał się wolnej Polski, ale chyba też nigdy nie przypuszczał, że data jego urodzin stanie się wiele lat później tak symboliczna.

– Artur Grottger urodził się właśnie 11 listopada 1837 roku. My, jako szkoła, jesteśmy zobowiązani, mamy dług wdzięczności do naszych dziadków, pradziadków, którzy walczyli o niepodległość i wykrwawiali się, żeby symbolicznie w tym dniu, cała społeczność szkolna, nauczyciele, ale przede wszystkim młodzież, odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”.

Uroczystą akademię w liceum w Grybowie uświetnili też sami uczniowie, poprzez program artystyczny, w którym przedstawili skrót najważniejszych wydarzeń z życia Artura Grottgera, polskiego malarza romantyka, ale też żarliwego patrioty.

 

Exit mobile version