Muzeum Historii Żydów Polskich już od ośmiu lat docenia w ten sposób osoby aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Na razie spośród ponad 115 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów.
Sądecki Sztetl jest organizacją non profit działającą na Sądecczyźnie od 12 lat. W ramach różnych akcji i inicjatyw przypomina o żydowskiej społeczności regionu, która została zgładzona w trakcie holokaustu.
Oprócz sądeckiego stowarzyszenia w tym gronie są też: Zespół Szkół w Krzepicach, Katarzyna Łaziuk z Mińska Mazowieckiego, Izabela Sekulska z Mielca, Magdalena Smoczyńska z Rabki i Michał Szaflarski z Czarnego Dunajca.
Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2022 nastąpi podczas finału konkursu w mediach społecznościowych i w trakcie ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich. Te zaplanowane są na 30 listopada. Pula nagród w konkursie wynosi ponad 70 tysięcy złotych.
Dodajmy, że spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje pozarządowe, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.
W ubiegłorocznej edycji konkursu (2021) główną nagrodę otrzymał Dariusz Popiela – sądecki sportowiec i społecznik.