Wataha była widziana w różnych miejscach: w Jastrzębi, Kąśnej Górnej, Bruśniku i Kipsznej. Zdarzały się przypadki zbliżania się wilków do zabudowań mieszkalnych. Potwierdzają to również zdjęcia z fotopułapek zamontowanych w lasach.
Władze gminy apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności i przypominają o kilku ważnych zasadach, przede wszystkim aby, nie dokarmiać wilków, nie pozostawiać na terenie posesji niezabezpieczonej żywności oraz o zabezpieczanie zwierząt domowych.
Według danych związku łowieckiego, w regionie tarnowskim na stałe może znajdować się około 60 wilków. Przybyły one za sarnami, które w okresie jesienno-zimowym przemieszczają się bliżej zabudowań w poszukiwaniu pożywienia.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy zachować spokój i powoli się oddalić.
W Polsce wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony.
Rady, które ukazały się na stronie Urzędu Gminy Ciężkowice.
1. Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Ciężkowice.
2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
4. W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi – taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa wyłącznie na smyczy!
5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.
7. W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.