Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy, a to oznacza, że gminy mogą go już kupować za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł.
Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł w rozmowie z RDN Małopolska mówi, że dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy sporo zaoszczędzą.
Dodaje, że jest już po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy pomogą samorządowi dystrybuować węgiel.
– Przedsiębiorcy nawet sami przyszli do mnie z propozycją, że będą to realizować. I podczas rozmowy z jednym z przedsiębiorców zostałem uświadomiony o czymś o czym wcześniej nie wiedziałem. Do tej pory miałem taką wiedzę, że zyski ma przede wszystkim ten końcowy dystrybutor, czyli sprzedawca. Ten przedsiębiorca uświadomił mi, że najmniej zarabia producent, który węgiel produkuje i ten ostatni dystrybutor, czyli skład węgla tutaj na miejscu. Natomiast zyski czerpią firmy, które są pośrednikami, to jest ten element środkowy. I idea tego, że węgiel jest rozprowadzany przez samorządy jest taka żeby pominąć ten środkowy element, i żeby te zyski zostały w kieszeni mieszkańców.
Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.
W tym celu trzeba złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli jednak sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.
Mieszkańcy gminy Tarnów mogą składać wnioski na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Gminy przy ul. Krakowskiej.