Edukacja ekologiczna jest dziś dużo lepsza niż kiedyś, ale jest wciąż niewystarczająca – mówi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego zajmujący się sprawami środowiska Józef Gawron.
W programie Słowo za Słowo zwracał uwagę, że nasze codzienne zachowania wpływają na otaczające nas środowisko. Przekonywał, że poprzez zmianę niektórych przyzwyczajeń możemy zminimalizować jego degradację. Sam, jak przyznaje, zmienił wiele nawyków.
– W swoim codziennym życiu zwracam uwagę na wiele rzeczy, na które jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nie zwracałbym uwagi: co kupuję, jak konsumuję, co się przetwarza. Pewne odpadki z ogrodu kompostuję, inne przetwarzam do ponownego wykorzystania, czyli zmieniły się – to mogę stwierdzić po sobie – pewne nawyki, przyzwyczajenia. To jest to co w nas starszych trochę trudniej się dzieje, ale zachodzi, natomiast dzieci i młodzież chcemy już wychowywać i przyzwyczajać do tego, aby z tą ekologią były na co dzień.
A służyć ma temu m.in. konkurs Eko-Hero Małopolski.
Urząd Marszałkowski wspólnie z Gazetą Krakowską po raz kolejny chce wyróżnić gminy, firmy i proekologiczne inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Wnioski można składać jeszcze do 6 listopada, czyli najbliższej niedzieli.
Tu znajdziesz formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
Wyróżnieni przez Kapitułę, oprócz statuetki i dyplomu, będą mogli zaprezentować się w specjalnym dodatku do Gazety Krakowskiej, a dzięki temu działania na rzecz środowiska stają się inspiracją dla kolejnych gmin, firm i mieszkańców Małopolski.
Wśród nagrodzonych w poprzednich edycjach plebiscytu znalazł się m.in. projekt 'Gmina Gnojnik domem dla płazów’ czyli inicjatywa mająca na celu ochronę gatunkową żaby trawnej, ropuchy szarej i ropuchy zielonej, Samowystarczalna Wioska w miejscowości Cichawka czy projekty infrastrukturalne, m.in. modernizacja systemu instalacji ciepłej wody użytkowej w oparciu o kolektory słoneczne w gminie Lubień, zbudowanie dworca przesiadkowego 'Parkuj i jedź” i zintegrowanej ścieżki rowerowej w Starym Sączu czy zakup elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej w Miechowie. Uznanie Kapituły zyskały również gminne projekty edukacyjne prowadzone w Trzebini, Andrychowie i Tarnowie.