Osiedlowa świetlica, klub dla młodzieży, a może udogodnienia dla niepełnosprawnych lub podnoszenie kwalifikacji osób wykluczonych społecznie? Jeszcze do 25 listopada można zgłaszać w Urzędzie Miasta tzw. przedsięwzięcia rewitalizacyjne.
Jak podkreśla koordynator procesu rewitalizacji w Tarnowie Marzena Bac, ważne są wszelkie inicjatywy, które poprawią nie tylko infrastrukturę, ale przede wszystkim stworzą atmosferę przyjazną mieszkańcom Gminnego Obszaru Rewitalizacji.
– Te przedsięwzięcia rewitalizacyjne służą wspieraniu mieszkańców i rozwoju miasta. Pomysłów może być bardzo dużo: miejsca na spotykanie się, by dziecko mogło się bezpiecznie pobawić. Możemy pomyśleć o działaniach kulturalnych, edukacyjnych dla młodzieży, dla dzieci. A może starsi mieszkańcy zaproponują swój pomysł. Ja skupiłabym się na tych społecznych, takich, które są bliskie każdemu człowiekowi.
Marzena Bac przypomina jednocześnie, że rewitalizacja to nie tylko remonty zabytkowych kamienic czy naprawa chodników. W działaniach rewitalizacyjnych najważniejszy jest człowiek i problemy, z którymi się boryka.
– To pojęcie jest znacznie szersze. Przede wszystkim bazujemy tutaj na aspektach społecznych. I to jest najszerszy i najtrudniejszy chyba temat rewitalizacji. Czyli kwestia problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych. Na pierwszym miejscu człowiek i problemy społeczne, czyli to, co się dzieje w życiu jednostki, rodziny, młodzieży, dzieci, osób starszych, każda osoba, która w życiu codziennym ma jakiś problem.
Gminny Program Rewitalizacji to zespół działań społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, czy kulturowych, których celem jest stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju obszaru objętego planem rewitalizacji. Mapa obszaru rewitalizacji oraz formularze zgłoszenia przedsięwzięcia dostępne są na stronie urzędu miasta.