Czy zasłużony trener piłki ręcznej Stanisław Majorek doczeka się honorowego obywatelstwa miasta Tarnowa?

Majorek

fot. www.zprp.pl

 Z taką inicjatywą wyszli tarnowscy dziennikarze sportowi, którzy przedstawili przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki list otwarty.

Jak mówi w rozmowie z Radiem RDN Małopolska jeden ze współorganizatorów przedsięwzięcia Robert Noga, trener, całym swoim życiem sportowym i nie tylko, zasłużył sobie na włączenie go do grona honorowych obywateli miasta Tarnowa.

– Wydaje mi się, że trener Stanisław Majorek już dawno powinien być honorowym obywatelem naszego miasta. To nietuzinkowa postać, wychowawca wielu pokoleń, nie tylko sportowców czynnych później. Jest on bardzo szanowany w świecie piłki ręcznej, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Do dziś uznawany za wielki autorytet. Niedawno Stanisław Majorek, jako pierwszy tarnowianin, został uhonorowany swoją gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiego Sportu. Bodaj dwa tygodnie temu podobną nagrodę otrzymał w Chrzanowie. Czas najwyższy, aby uhonorować go w Tarnowie.

List otwarty trafił do biura Rady Miejskiej w Tarnowie w środę (2.11). Teraz inicjatorzy akcji będą czekać na dalszy rozwój sytuacji i mają nadzieję, że ich petycja spotka się z pozytywnym odzewem radnych.

– Czekamy na reakcję tarnowian w tej sprawie. Pan Stanisław Majorek też jest przede wszystkim świetnym promotorem nie tylko tarnowskiego sportu, ale w ogóle naszego miasta. W naszym przekonaniu zasługuje na coś takiego i powinien być Honorowym Obywatelem Tarnowa. Starsze czy średnie pokolenie doskonale go zna. Młodzież pewnie już niekoniecznie, więc to honorowe obywatelstwo może przypomni najmłodszym tę nietuzinkową postać. Taka też była idea naszej akcji – dodaje Robert Noga.

Stanisław Majorek urodził się w 1937 roku w Pleśnej koło Tarnowa. W 1960 roku, wraz z ówczesnym dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Pałac Młodzieży) Józefem Skubają, założył w Tarnowie sekcję piłki ręcznej.

W latach 1970-1978 był selekcjonerem kadry narodowej piłkarzy ręcznych (wspólnie z Januszem Czerwińskim, a następnie z Igorem Pazurem). W 1976 roku poprowadził reprezentację Polski do brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich w Montrealu. Jak dotąd jest to jedyny medal zdobyty w historii przez polskich szczypiornistów. Z powodzeniem pracował również jako trener klubowy, w latach 1969-1971 prowadząc pierwszoligową Stal Mielec, w 1971 wygrywając z tym zespołem Puchar Polski.

Mimo skończonych 85 lat, trener Stanisław Majorek wciąż aktywnie działa na rzecz rozwoju piłki ręcznej w Polsce. Jest również zapraszany przez Związek Piłki Ręcznej na liczne wykłady i seminaria.

 

Poniżej prezentujemy treść listu otwartego, napisanego przez Roberta Nogę i Romana Kierońskiego:

’List otwarty do Rady Miejskiej Tarnowa, w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa Stanisławowi Majorkowi

Pan Jakub Kwaśny- przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa

Pan Piotr Górnikiewicz – przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miejskiej Tarnowa

Szanowni Panowie!

Zwracamy się do Panów z prośbą o rozważenie kwestii nadania tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa Panu Stanisławowi Majorkowi. Stanisław Majorek jest wieloletnim mieszkańcem Tarnowa, współtwórcą piłki ręcznej w naszym mieście, dyscypliny sportu, która stała się w ciągu kilku dekad tarnowskim 'flagowym’ sportem, sławiącym go w kraju jak i poza jego granicami. Założona przez Stanisława Majorka sekcja piłki ręcznej przy ówczesnym MDK (późniejszy Pałac Młodzieży) wychowała kilka pokoleń wspaniałych sportowców, w tym reprezentantów Polski (między innymi olimpijczyków Franciszka Gąsiora i Andrzeja Kąckiego). W osiągnięciach tych Stanisław Majorek miał niezaprzeczalny wkład, do dziś jest osobą szanowaną przez rzesze byłych zawodników-wychowanków. W latach 70-tych minionego wieku powierzono mu funkcję trenera reprezentacji Polski seniorów, z którą odniósł wiele sukcesów, przede wszystkim zdobył medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, jedyny dotąd olimpijski, polski, medal w tej dyscyplinie sportu w historii. Z powodzeniem pracował także w innych państwach; Luksemburgu oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do dziś jest cenionym autorytetem w świecie piłki ręcznej, o czym świadczą liczne zaproszenia na imprezy najwyższej światowej czy europejskiej rangi oraz odznaczenia i wyróżnienia. Kilka miesięcy temu Stanisław Majorek, jako pierwszy tarnowianin, uhonorowany został Gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiego Sportu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Stanisław Majorek jest niewątpliwie wielkim ambasadorem tarnowskiego sportu i naszego miasta. Uhonorowanie Go tytułem Honorowego Obywatela byłoby, naszym zdaniem, adekwatnym sposobem docenienia jego zasług dla Tarnowa i podziękowania za pracę na rzecz sportu i wychowania młodzieży.

Z wyrazami szacunku, dziennikarze sportowi

Roman Kieroński
Robert Noga’

Exit mobile version