Jerzy Bochyński i inni mieszkańcy Sądecczyzny odznaczeni za zasługi dla Niepodległej

ordery001

fot. Maria Olszowska

Jerzy Bochyński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiceprezesa Fundacji Sądeckiej uhonorował prezydent Andrzej Duda. W trakcie uroczystości w Karpackim Oddziale Straży Granicznej wyróżnionych zostało jeszcze 14 innych mieszkańców Sądecczyzny.

Jerzy Bochyński jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od blisko 30 lat związany jest z Instytutem Studiów Wschodnich, który jest głównym organizatorem Forum Ekonomiczne czy Europejskiego Kongresu Samorządów. Teraz otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Niepodległej.

W trakcie obchodów 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości Narodowej na Sądecczyźnie, które zostały zorganizowane w KaOSG w Nowym Sączu, uhonorowano także innych mieszkańców regionu. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Jan Dziedzina, Janina Firlej, Piotr Gniadecki, ks. dr Jerzy Jurkiewicz, Marek Kwiatkowski, Jacek Lelek, Irena Miczołek, Wioletta Oleksy, Andrzej Piszczek, Jan Radzik, Kazimiera Sikorska, Stanisław Szambelan, Czesław Tomaszewski i Leszek Zegzda.

Order Odrodzenia Polski

Order ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Order ten dzieli się na 5 klas: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły, powoływanych przez Wielkiego Mistrza na pięć lat. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Kapituła wybiera ze swojego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

Exit mobile version