niedziela, 2 sierpnia 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Kawałek Paryża w Pałacu Młodzieży

Joanna Solak-Motykaautor / źródło: Joanna Solak-Motyka
2022/10/31 - 10:10
- KULTURA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

W Tarnowie można poczuć się jak we Francji. Na ogrodzeniu Pałacu Młodzieży można oglądać niezwykłą ekspozycję, która jest zaproszeniem dla mieszkańców Tarnowa w podróż do Francji, do podparyskiej dzielnicy La Défense.

Wystawa plenerowa fotografii prezentuje ok. 100 zdjęć na 43 planszach. Na fotografiach można zobaczyć nowoczesne centrum biznesowe XXI wieku, smukłe wieżowce oraz efekty postępu technicznego zastosowania najnowocześniejszych technologii, architekturę i dzieła sztuki z aluminium, stali, szkła i tworzyw sztucznych. Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Młodzieży w Tarnowie wzdłuż ulicy Słowackiego do 9 listopada.

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje. – mówi Joanna Szefer historyk sztuki, a jednocześnie kurator wystawy.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk – La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera – żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota…. Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231 metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana z całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności. Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna.

Dzięki projektom przyszłościowym które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, La Défense  przybiera nowe, uwspółcześnione, oblicze. Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

Tagi: wystawafotografiePałac Młodzieży w Tarnowie
Poprzedni

Nabór do chóru kameralnego 'Rondine’

Następny

Koncert 'Solidarni z Ukrainą’ w ramach Jazz Contest 2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

’Oby ta historia nigdy się nie powtórzyła’ – Tarnowianie uczcili pamięć o Powstańcach Warszawskich

1 sierpnia 2026
KULTURA

Kino plenerowe na Osiedlu Koszyce w Tarnowie [01.08.2026]

1 sierpnia 2026
fot. Urząd Gminy Dębica
AKTUALNOŚCI

Takich pierogów nie ma nigdzie indziej – miłośnicy tego dania zjeżdżają do Pustkowa

1 sierpnia 2026
fot. Rafael Film
AKTUALNOŚCI

Film, który porusza serca. 'Odzyskany’ w reż. Marcina Kwaśnego wchodzi do kin

1 sierpnia 2026
AKTUALNOŚCI

Pamięć wciąż żywa. Tarnów odda hołd powstańcom warszawskim

31 lipca 2026
fot. Muzeum Ziemi Sądeckiej
AKTUALNOŚCI

Zabytkowa chałupa rozebrana. W jej miejsce w sądeckim skansenie stanie nowoczesny budynek

31 lipca 2026
fot. archiwum RDN Nowy Sącz
AKTUALNOŚCI

Mezo i Feel w Laskowej. To nie jedyne atrakcje Festiwalu Śliwki, Miodu i Sera

31 lipca 2026
AKTUALNOŚCI

Ich pierogi podbijają podniebienia. Gospodynie ze Słonej strzegą smaków regionu

31 lipca 2026

NAJNOWSZE

Powstanie Pokoleń w Tarnowie [01.08.2026]

23:11

’Oby ta historia nigdy się nie powtórzyła’ – Tarnowianie uczcili pamięć o Powstańcach Warszawskich

23:11

Diecezjalny Marsz Trzeźwości [01.08.2026]

22:10

Kino plenerowe na Osiedlu Koszyce w Tarnowie [01.08.2026]

21:09

’Życie bez alkoholu to wolność!’ Diecezjalny Marsz Trzeźwości znów przeszedł z Tarnowa do Skrzyszowa

21:09

Nowy Sącz pamiętał o 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [1.08.2026]

18:06

Zderzenie pojazdów w Czchowie – są utrudnienia

15:03

Wypadek na Węgierskiej w Starym Sączu. Są poszkodowani

14:02

Nieszczęśliwy wypadek z udziałem maszyny rolniczej. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala

12:12

Mammobus zaparkuje w Nowym Sączu. Jak się zapisać na badania?

12:12

NIE PRZEGAP

Zmarła śp. Henryka Wójcik – mama Ks. Zbigniewa Wójcika

28 lipca 2026
fot. archiwum RDN

Centrum Recyklingu w Tarnowie ma kosztować ponad 50 milionów złotych. Azyl dla Zwierząt czeka przeprowadzka

11 lipca 2026
fot. OSP Zakliczyn

Nie żyje mężczyzna, który topił się w Dunajcu

2 lipca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj