Chociaż świątynia już wcześniej była poświęcona i sprawowano w niej Mszę Święte, to dopiero teraz można było dokonać dedykacji, potocznie nazywanej konsekracją. Wierni na ten moment czekali od 40 lat, czyli od rozpoczęcia budowy. Uroczystościom przewodniczył biskup Andrzej Jeż.
Pasterz diecezji tarnowskiej podkreślał, że ważne jest budowanie nie tylko murów kościoła, ale też budowanie żywej wspólnoty.
– Tak jak każda cegła tworząca ścianie stanowi o jej wytrzymałości, tak samo parafia bez ludzi nie jest, tak samo silna – mówił biskup.
– Kościół jest żywą obecnością Boga i tutaj nie ma podziału na uprzywilejowanych, czy mniej uprzywilejowanych. Każdy wierny ma swoją rolę. Jeżeli go brakuję, nie tylko w wymiarze liturgii Mszy Świętej, ale brakuje go też w życiu duchowym, małżeńskim, rodzinnym, a relację są rozsypane, to słabnie kościół, społeczeństwo i dana miejscowość.
W trakcie konsekracji do ołtarza włożone zostały relikwie błogosławionej Karoliny Kózkówny, patronki młodych.
Warto dodać, że przygotowania do uroczystości trwały od dłuższego czasu. W ostatnich latach świątynia została w pełni wyposażona. Jednym z ważnych elementów są witraże ze świętymi i błogosławionymi diecezji tarnowskiej.
– Dziś przeżywamy ogromną radość, wzruszenie i szczęście, że to dzieło zostało dokonane. Teraz chcemy, aby dalej życie toczyło się w tej świątyni i abyśmy budowali żywą wspólnotę kościoła
– mówi z radością proboszcz parafii ks. Marcin Zawiślak.
Sami parafianie także cieszą się z uroczystości, w jakich mogli uczestniczyć.
– 40 lat było to budowane i 40 lat czekaliśmy na dzisiejszy dzień. Wszyscy angażowaliśmy się w te prace. Duży wkład był tutaj ks. Antoniego Potońca, który włożył podwaliny w te prace, a obecny proboszcz ks. Marcin Zawiślak postawił kropeczkę nad i. Bardzo cieszymy się tą chwilą, zwłaszcza że ten kościół jest naprawdę piękny. Panuje tu nabożny nastrój, panuję tu przepiękny śpiew. Ludzie nie wychodzą z tego kościoła po błogosławieństwie tylko po odśpiewaniu pieśni
– mówi Maria Zielińska z rady parafialnej.
Przypomnijmy, że pierwsze informacje o istnieniu parafii na tych terenach pochodzą już z XIII wieku. Wspólnota została utworzona na nowo kilkaset lat później w XVI wieku. Dopiero po drugiej wojnie światowej wierni postanowili wybudować kościół. Prace rozpoczęły się 40 lat temu. W 1982 roku wbudowano kamień węgielny. W 1988 roku arcybiskup Jerzy Ablewicz poświęcił kościół.
Parafia ma wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W świątyni znajduje się także figura Matki Boskiej Fatimskiej, która jest otaczana czcią i modlitwą. Co miesiąc wierni gromadzą się tu na nabożeństwach fatimskich.